Atrakcje

Było, zniknęło i... powróciło. Zobacz magiczne jezioro Track na obrzeżach Olsztyna [ZDJĘCIA]

2024-05-28 15:36

Olsztyn skrywa wiele urokliwych miejsc, do których zazwyczaj nie docierają turyści. Znaleźć tu można wiele pięknych jezior, ale niektóre z nich są zapomniane nawet przez samych mieszkańców. Jednym z nich jest jezioro Track, które leży na obrzeżach miasta. Można je nazwać „jeziorem widmo”. Dlaczego? Odpowiedź poniżej.

Zapomniane jezioro Track w Olsztynie. Leży na obrzeżach miasta

Ukiel, Skanda czy Jezioro Długie są bardzo często odwiedzane przez miłośników rekreacji na świeżym powietrzu. Jednak Olsztyn ma wiele innych, nieco mniejszych, akwenów, które są zapomniane przez niektórych mieszkańców. Jednym z nich jest jezioro Track, które leży na obrzeżach miasta. W pobliżu znajduje się również dworek Beliana oraz cmentarz poniemiecki. Akwen można nazwać „jeziorem widmo”. Dlaczego?

Jeziorko leży we wschodniej części miasta, na terenie osiedla Zielona Górka. Nazwę wzięło od Tracka, czyli majątku, którego zabytkowy dworek Beliana góruje nad północnym brzegiem akwenu. W połowie XIX wieku pogłębiono naturalny odpływ jeziora, co spowodowało, że w 1880 r. zbiornik zamienił się w mokradła, a w 1917 r. już w osuszoną łąkę. Jezioro odnowiło się jednak już w następnej dekadzie, po serii błędów melioracyjnych przy budowie nasypu kolejowego. Dzisiejszy zbiornik ma nieco ponad 50 hektarów powierzchni, jest długi na 1,5 km i szeroki na pół kilometra. Jego głębokość nie przekracza 5 metrów.

Track przyciąga miłośników wodnej rekreacji

Choć jezioro leży na peryferiach Olsztyna, i tak przyciąga miłośników wodnej rekreacji i wędkarzy. Ci ostatni mają szansę złowić tam karpia, płoć, leszcza czy szczupaka. Akwen cenią żeglarze lodowi, bo zamarza najszybciej w mieście ze względu na niewielką głębokość. Przy południowym krańcu jeziora działa stadnina koni. Nieco dalej urządzono tor motocrossowy przy ul. Lubelskiej.

Jak obecnie prezentuje się akwen? Zdjęcia można zobaczyć w naszej galerii.

21. Olsztyński Bieg Jakubowy

Było, zniknęło i... powróciło. Zobacz magiczne jezioro Track na obrzeżach Olsztyna