Front burzowy przeszedł przez Warmię i Mazury. Powalone drzewa, dużo strat materialnych [ZDJĘCIA]

2021-06-23 7:38

Gwałtowne burze z ulewnym deszczem oraz silnym wiatrem przeszły we wtorek (22 czerwca) nad niemal całą Polską. Niebezpieczny front dotarł także na Warmię i Mazury, powodując wiele strat materialnych. Strażacy kilkadziesiąt razy byli wzywani również do powalonych drzew. Jedna z interwencji dotyczyła także szpitala w Szczytnie, gdzie woda podchodziła pod drzwi budynku.

Najpierw tropikalne upały, potem nawałnice. Front burzowy szczególnie dał o sobie znać w Poznaniu, Krakowie oraz Toruniu. Nie ominął również województwa warmińsko-mazurskiego. - Strażacy wyjeżdżali do 43 powalonych drzew i połamanych konarów i wypompowywali wodę z 22 zalanych budynków i posesji. W żadnym z tych zdarzeń nie było osób poszkodowanych - przekazał PAP st. kpt. Maciej Hassman z warmińsko-mazurskiej straży pożarnej.

Pierwsze interwencje związane z usuwaniem skutków przejścia nad regionem frontu burzowego odnotowano we wtorek po południu. Ostatnie tego typu działania zakończono o godz. 2 w środę. W Bogaczewie koło Morąga drzewo wywróciło się na drewniany domek letniskowy, w którym nikogo nie było. Na terenie ośrodka wypoczynkowego w Łańsku w gminie Stawiguda drzewo przygniotło zaparkowany samochód osobowy.

W Łąkorzu w powiecie nowomiejskim wiatr zerwał część pokrycia dachu z eternitu na budynku gospodarczym. W Kwiecewie strażacy usuwali drzewo uszkodzone przez piorun, które stwarzało zagrożenie dla kierowców jadących drogą w kierunku Dobrego Miasta. W Szczytnie zebrana woda deszczowa podchodziła pod wejście do miejscowego szpitala, ale po udrożnieniu kratek kanalizacyjnych zagrożenie usunięto.

Przechodzący nad Warmią i Mazurami front burzowy powodował też awarie energetyczne, które usuwano na bieżąco. W środę rano prądu nie miało 109 odbiorców w gminach Budry i Wielbark.

Burze na Warmii i Mazurach. IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia

W środę (23 czerwca) również mogą pojawić się burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla części województwa warmińsko-mazurskiego. Burze mogą wystąpić we wschodniej części regionu - powiecie szczycieńskim, piskim, mrągowskim, kętrzyńskim, giżyckim, ełckim, węgorzewskim, oleckim, gołdapskim.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad - informują synoptycy z IMGW.

Poznań ZALANY! Ogromna nawałnica przeszła przez miasto!

Chcesz coś napisać na ten temat? Chętnie poznamy Twoją opinię! Podziel się nią z nami w komentarzu niżej!