Boże Ciało 2020. Procesje w Olsztynie. Jak będą wyglądać obchody Bożego Ciała?

i

Autor: Archidiecezja Warmińska Boże Ciało 2020. Procesje w Olsztynie. Jak będą wyglądać obchody Bożego Ciała?

Olsztyn: Procesje na Boże Ciało 2020. Komunikat Archidiecezji Warmińskiej

2020-06-09 8:29

W tym roku Boże Ciało wypada 11 czerwca. Czy procesje odbędą się w Olsztynie? Okazuje się, że tak. Na oficjalnej stronie Archidiecezji Warmińskiej pojawiły się już szczegółowe informacje dotyczące tras poszczególnych procesji. Te mają odbyć się bez zmian, ale z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Boże Ciało 2020. Procesje w Olsztynie

Boże Ciało w tym roku wypada 11 czerwca. Uroczystość ta obchodzona jest we czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Jest to tzw. święto nakazane, co oznacza, że tego dnia chrześcijanie mają obowiązek uczestnictwa we mszy świętej. Jednak w związku z koronawirusem wiele osób może obawiać się zgromadzeń w kościołach. Zwłaszcza, że zgodnie z wprowadzonym czwartym etapem odmrożenia gospodarki zniesiony został limit osób w miejscach kultu religijnego. Ochroną mają być zakładane maseczki lub w przypadku ich braku - zachowanie 2 m odstępu.

Sonda
Czy mimo epidemii w Boże Ciało powinny się odbywać procesje?

I choć co do odbywania się uroczystości w kościołach nie ma wątpliwości, to z procesjami sprawa nieco się komplikuje. W wielu diecezjach zostaną one ograniczone do przejścia wiernych wokół kościoła, bez przystanku, czyli tzw. stacji przy ołtarzach. A jak będą wyglądały procesje w Olsztynie? Szczegóły podała Archidiecezja Warmińska. Te będą organizowane, ale przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności:

- W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej centralna Msza święta w archidiecezji warmińskiej odbędzie się w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie w o godz. 10. Po liturgii nastąpi piesza procesja eucharystyczna ulicami Olsztyna do czterech ołtarzy. Nabożeństwu przewodniczył będzie arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński. - czytamy na stronie archidiecezji.

Wierni, którzy wezmą udział w procesji Bożego Ciała, powinni zachować 2-metrowy dystans między sobą, natomiast jeśli nie będzie to możliwe, muszą mieć zasłonięte usta i nos.

Boże Ciało 2020. Trasa procesji centralnej w Olsztynie

Procesja centralna (piesza) wyruszy z bazyliki świętego Jakuba i przejdzie ulicami:

  • Staszica,
  • Staromiejską,
  • 11 listopada,
  • Placem Jana Pawła II,
  • Piłsudskiego
  • Kopernika;

Początek procesji zaplanowano na godzinę ok. 10.45 zaś zakończenie ok. 13.00. Ołtarze będą znajdowały się:

  • przy Starym Ratuszu,
  • na Placu Jana Pawła II,
  • na Placu Dunikowskiego
  • przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Do procesji centralnej dochodzi tylko jedna parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – ulicami: Kopernika, Mickiewicza, Dąbrowszczaków, Mrongowiusza, Ratuszowa, Curie-Skłodowskiej, Staromiejską pod Stary Ratusz; początek ok. godz. 10.15. Dołącza do niej parafia pw. NMP Ostrobrawska i parafia pw. św. Maksymiliana;

Zobacz też: Czy w Boże Ciało 2020 sklepy będą otwarte? Gdzie zrobić zakupy 11 czerwca?

Parafia pw. NMP Królowej Polski i Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała i Parafia pw. św. Wojciecha– organizuje się przy ul. Staszica, dołączając się do procesji centralnej;

Pozostałe trasy procesji można znaleźć >>TUTAJ<<

Wyjątkowy komiks w Olsztynie. Mikołaj Kopernik walczy z pandemią