Atak Rosji na Ukrainę. Caritas archidiecezji warmińskiej gotowy na przyjęcie uchodźców

i

Autor: PAP/EPA Atak Rosji na Ukrainę. Caritas archidiecezji warmińskiej gotowy na przyjęcie uchodźców

Atak Rosji na Ukrainę. Caritas archidiecezji warmińskiej gotowy na przyjęcie uchodźców

2022-02-24 10:48

Trwa atak Rosji na Ukrainę. Polska deklaruje pomoc dla poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego. Między innymi Caritas archidiecezji warmińskiej jest gotowy do udostępnienia uchodźcom ośrodka w Rybakach - poinformował rzecznik warmińskiej kurii ks. Marcin Sawicki.

- Archidiecezja Warmińska jest gotowa do przyjęcia potencjalnych uchodźców z Ukrainy w ośrodku Caritas w Rybakach pod Olsztynem. Jest tam przygotowanych 140 miejsc. Jeśli będzie taka potrzeba, uchodźcy będą mogli przebywać w sali gimnastycznej, a na terenie ośrodka w Rybakach jest też możliwość rozbicia namiotów - informuje w rozmowie z Radiem Plus rzecznik warmińskiej kurii ks. Marcin Sawicki.

Ośrodek w Rybakach gościł już uchodźców z Ukrainy w 2015 i 2015 roku, gdy po wybuchu zamieszek w Donbasie ewakuowano mieszkających tam Polaków.

SPRAWDŹ TEŻ: Pomoc dla Ukrainy: Jak można pomóc mieszkańcom Ukrainy?

Wcześniej gotowość przyjęcia 420 uchodźców ogłosił Elbląg (miejsca w salach gimnastycznych przy szkołach) oraz Olsztyn - 60 miejsc w należącym do miejskiej spółki hotelu.

Rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek powiedział PAP, że urząd wojewódzki nie będzie informował, ilu uchodźców mogą przyjąć samorządy z regionu. W ostatnim czasie urząd wojewódzki zbierał od samorządów lokalnych informacje dotyczące tego, ile na ich terenie jest ośrodków, w których w razie potrzeby będzie można rozlokować uchodźców z Ukrainy.

Wojna na Ukrainie