Boże Narodzenie

Żywe i sztuczne. Nasi Czytelnicy pochwalili się swoimi choinkami. Zobacz zdjęcia!

2024-12-23 12:16

Święta tuż-tuż, w związku z tym u wielu osób w domach lub mieszkaniach stanęła choinka. Co roku jest ten sam dylemat: żywa czy sztuczna? Każdy wybiera drzewko według własnych preferencji. Jednak to bombki, łańcuchy czy lampki dodają im niepowtarzalnego charakteru. Nasi Czytelnicy pochwalili się swoimi choinkami. Zobaczcie galerię.

Skąd wziął się zwyczaj przystrajania świątecznego drzewka?

Pięknie przystrojone drzewko świerku lub jodły, sztuczne albo żywe, jest nieodzownym elementem Bożego Narodzenia. Frajdę z ubierania choinki mają nie tylko dzieci, ale też dorośli. Skąd właściwie wziął się zwyczaj strojenia drzewka świątecznego?

W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Choinka jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiła się w XVI wieku, jednak prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskie „drzewo poznania dobra i zła” w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia. Jest to związek bardzo luźny i trudny do ustalenia, podobnie jak odwoływanie się do drzewa Krzyża z Golgoty, które, jak głosi legenda, zbito z rajskiego drzewa życia.

Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami, co stanowiło nawiązanie do rajskiego drzewa. W Niemczech choinkę spopularyzował Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki więc szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. Początkowo były wieszane pod sufitem, czubkiem do dołu.

Nieco później obyczaj ten przejął Kościół katolicki, rozpowszechniając go w krajach Europy Północnej i Środkowej. W XIX wieku choinka spopularyzowana została w Anglii i Francji, a następnie w krajach Europy Południowej. Stała się w Europie najbardziej rozpoznawanym symbolem świąt Bożego Narodzenia.

Do Polski przenieśli ją niemieccy protestanci na przełomie XVIII i XIX wieku, czyli w okresie zaborów i początkowo spotykana była jedynie w miastach. Stamtąd dopiero zwyczaj ten przeniósł się na wieś, w większości wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka czy jemioła oraz popularny od XIII wieku żłóbek, zastępując także znacznie starszy słowiański zwyczaj, znany jeszcze z obchodów Święta Godowego, dekorowania snopu zboża, zwanego Diduchem.

Nasi Czytelnicy pochwalili się swoimi drzewkami. Zobaczcie zdjęcia!

Obecnie nikt nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Pojawia się ona w domach tuż przed świętami. Poniżej możecie zobaczyć galerię drzewek naszych Czytelników, którzy pochwalili się swoimi pięknie przystrojonymi choinkami.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:
Odpalamy święta w Olsztynie 2024! Na Starym Mieście rozbłysła piękna choinka
Tradycje bożonarodzeniowe na Warmii i Mazurach. Znasz je wszystkie? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
Warmińska pasterka odbywała się o północy tylko w miastach. Na wsi ludzie przychodzili na pasterkę o godzinie: