Żołnierze wyciągnęli z rzeki jeża ważącego 300 kilogramów. Znalezisko trafiło do muzeum [ZDJĘCIA]

2021-09-08 8:33

Amerykańscy żołnierze stacjonujący w okolicach Orzysza na Mazurach w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO przy pomocy ciężkiego sprzętu wydobyli z krzaków nad rzeką Orzyszą 300-kilogramową zaporę przeciwczołgową, która trafiła do Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej.

Betonowa zapora przeciwczołgowa, którą wydobyli z trudno dostępnego miejsca żołnierze USA, nazywana była "jeżem". - Betonowy jeż waży ok. 300 kilogramów. Jedno jego ramię zawsze sterczy w górę i potrafi zablokować przejazd ciężkiego pojazdu opancerzonego - wyjaśniło muzeum w mediach społecznościowych.

Zapora od wielu lat leżała nad brzegiem rzeki Orzyszy w trudno dostępnym miejscu - na stromej, porośniętej krzakami skarpie. Ponieważ w okolicy wielokrotnie natrafiano na niewybuchy, zanim żołnierze USA rozpoczęli wydobywanie "jeża", saperzy sprawdzili, czy nie ma w okolicy niczego niebezpiecznego.

Sejny. Potrącenie na przejściu dla pieszych. Policja szuka świadków

Do wydobywania zapory żołnierze USA użyli specjalistycznego, ciężkiego sprzętu - samochodu z wyciągarką. Auto należy do wojska. - Serdecznie dziękujemy dowódcy Batalionowej Grupy Bojowej NATO Lt. Col. Craig Broyles oraz żołnierzom za okazaną pomoc i włączenie się w budowanie ekspozycji zewnętrznej naszego muzeum. Mamy nadzieję na dalszą, równie owocną współpracę - napisało Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej.

(PAP)