Tegoroczna Wigilia dniem wolnym od pracy. Rząd podjął decyzję
Wigilia to w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie. W myśl obowiązujących przepisów nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym roku ma się to jednak zmienić. Wolną Wigilię, jednorazowo, zyskają osoby pracujące w sklepach. Taką decyzję rząd podjął z powodu niedzieli handlowej przypadającej niefortunnie 24 grudnia.
– Mogę z pewnością powiedzieć, że w tym roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracująca. Przypada ona w niedzielę, w tym handlową, ale zmienimy to w tym roku. Polacy zasługują na wolną Wigilię – poinformował w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Zakaz handlu w niedziele
Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
W ustawie przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.
Najtrudniejsze nazwy miejscowości na Warmii i Mazurach. Można połamać sobie język!