Termin rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego określa specjalny kalendarz przygotowywany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zgodnie z przepisami rozpoczęcie roku szkolnego przypada na pierwszy powszedni dzień września. Jeżeli jednak wypada on w piątek, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po 1 września. Ostatnie lekcje w szkołach odbywają się natomiast w piątek po 20 czerwca. Pojawił się jednak pomysł zmiany terminu wakacji.
Nowy termin wakacji w szkołach. Czy MEiN planuje wprowadzić zmiany?
Branża turystyczna, a dokładniej Stowarzyszenie Gmin Górskich RP, chce rozłożenia wakacji na turnusy dla poszczególnych województw, wzorem ferii zimowych. Ich zdaniem wypoczynek mógłby być przedłużony o dwa tygodnie w czerwcu i dwa tygodnie we wrześniu. A co na to Ministerstwo Edukacji i Nauki?
Pomysł wprowadzenia nowego terminu wakacji skomentowała rzeczniczka MEiN, Adrianna Całus-Polak. – Kalendarz roku szkolnego jest dostosowany do wymagań podstawy programowej realizowanej w szkołach, tzn. ustalona prawem liczba dni dydaktycznych zapewnia szkole (nauczycielom i uczniom) możliwość realizacji programu nauczania w zakresie poszczególnych przedmiotów – zwraca uwagę. – Biorąc pod uwagę terminy związane m.in. z egzaminami ósmoklasisty, maturalnymi, zawodowymi, rekrutacją do szkół i placówek, klasyfikowaniem i promowaniem uczniów, urlopami nauczycieli, MEiN nie rozważa zmiany organizacji roku szkolnego – dodaje rzeczniczka MEiN.
Nowy termin wakacji korzystny dla branży turystycznej
Szef Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń uważa, że rozłożenie wakacji na turnusy dla poszczególnych województw byłoby z korzyścią nie tylko dla branży hotelarskiej, ale i dla samych turystów. Zwraca on uwagę, że np. ceny za usługi hotelarskie poszłyby w dół, a popularne atrakcje turystyczne byłyby mniej oblegane.
– To korzystne działania dla branży, ale to wymaga prowadzenia poważnych rozmów na szczeblu ministerialnym i przedstawienia konkretnych analiz – powiedział Biedroń.
Zwraca on uwagę, że rozłożenie wypoczynku na poszczególne województwa idealnie sprawdza się w przypadku ferii zimowych. Podzielenie z kolei letniego wypoczynku funkcjonuje z powodzeniem z kolei w innych krajach europejskich.
Hity z kartkówek i sprawdzianów. Tak uczniowie walczą o oceny na koniec roku szkolnego