motoryzacja

Wielka akcja policji w Olsztynie. Skontrolowali niemal 2 tys. kierowców

2024-10-16 11:14

Trzeźwość to jedna z najważniejszych zasad obowiązujących na drodze. Niestety w dalszym ciągu zdarzają się osoby, które wsiadają za kierownicę pojazdów pod wpływem alkoholu. W związku z tym policjanci cyklicznie przeprowadzają kontrole. Taka miała miejsce w miniony wtorek, 15 października w Olsztynie. Skontrolowanych zostało niemal dwa tysiące kierowców.

Akcja "Trzeźwy poranek" w Olsztynie

We wtorek, 15 października w godzinach porannych policjanci olsztyńskiej drogówki wspierani przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie, Lidzbarku Warmińskim i Mrągowie przeprowadzili na terenie Olsztyna akcję "Trzeźwy poranek".

Celem działań jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku ruchu poprzez eliminowanie z dróg nieodpowiedzialnych kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pojazdu pod wpływem alkoholu. Nietrzeźwi kierowcy to realne zagrożenie na drogach, dlatego działania "Trzeźwy kierowca" prowadzone są cyklicznie, o różnych porach – informuje olsztyńska policja.

Podczas wtorkowej akcji policjanci sprawdzili trzeźwość ponad 1700 kierowców. Osoby poddane badaniu na zawartość alkoholu w organizmie otrzymały od policjantów ulotki informacyjne opisujące wpływ konkretnego stężenia alkoholu na reakcje naszego organizmu.

W wyniku działań zatrzymanych zostało 4 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu. Dwóch z nich prowadziło pojazdy w stanie nietrzeźwości, pozostali dwaj popełnili wykroczenie, jadąc w stanie po użyciu alkoholu.

Konfiskata samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu

W związku z rosnącą liczbą wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców konieczna była zmiana przepisów w Kodeksie Karnym. Od 14 marca 2024 roku policjanci mogą skonfiskować samochód kierowcy, który ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi lub spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum promil alkoholu. Policja jednak tylko pojazd zabezpiecza, a o ewentualnej finalnej konfiskacie decyduje sąd – wymierza karę za dane przestępstwo i decyduje, co dzieje się z samochodem.

Przez pół roku obowiązywania przepisów o konfiskacie samochodów w województwie warmińsko-mazurskim policja zabrała pijanym kierowcom ponad 200 pojazdów.

Podczas oczekiwania na decyzję, auta są zabezpieczone na policyjnych parkingach albo trafiają do osób zaufanych. Takie osoby, przyjmując auto, zobowiązują się do jego przechowania w taki sposób, aby nie uległo ono uszkodzeniu, nie można było go zbyć ani oddać we władanie osobie nieuprawnionej. Warto wspomnieć, że na osobie zaufanej ciąży odpowiedzialność za powierzony pojazd i w przypadku niewywiązania się ze swoich obowiązków może jej grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Quiz dla kierowców. Te przepisy powinniście mieć w małym palcu!

Pytanie 1 z 10
Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego to:
Prawie wjechali w pieszych. Niebezpieczny incydent w Olsztynie