W związku z rosnącą liczbą wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców konieczna była zmiana przepisów w Kodeksie Karnym. Od 14 marca 2024 roku policjanci mogą skonfiskować samochód kierowcy, który ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi lub spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum promil alkoholu. Policja jednak tylko pojazd zabezpiecza, a o ewentualnej finalnej konfiskacie decyduje sąd – wymierza karę za dane przestępstwo i decyduje, co dzieje się z samochodem.
Skonfiskowane samochody w woj. warmińsko-mazurskim
Z danych zebranych przez reporterów Radia Eska wynika, że przez pół roku obowiązywania przepisów o konfiskacie samochodów pijanym kierowcom policja zabrała ponad 4600 pojazdów. Sądy natomiast do tej pory orzekły przepadek w zaledwie kilkudziesięciu przypadkach.
Z kolei w samym województwie warmińsko-mazurskim skonfiskowanych zostało ponad 200 samochodów.
Do tej pory policjanci na Warmii i Mazurach w wyniku prowadzonych kontroli tymczasowo zajęli 202 samochody, z których 49 zostało zabezpieczonych na parkingach. Natomiast ponad 150 zostało przekazanych na przechowywanie osobom godnym zaufania – poinformował portal olsztyn.eska.pl asp. Tomasz Markowski, rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiej policji.
Podczas oczekiwania na decyzję, auta są zabezpieczone na policyjnych parkingach albo trafiają do osób zaufanych.
Takie osoby, przyjmując auto, zobowiązują się do jego przechowania w taki sposób, aby nie uległo ono uszkodzeniu, nie można było go zbyć ani oddać we władanie osobie nieuprawnionej – dodał rzecznik.
Warto wspomnieć, że na osobie zaufanej ciąży odpowiedzialność za powierzony pojazd i w przypadku niewywiązania się ze swoich obowiązków może jej grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.
To najbiedniejsze miasteczka na Warmii i Mazurach. Mają najniższe dochody. Zobacz nowy ranking!