Węgorzewo: Obumarłe drzewo z początku XX wieku zmienią w... RZEŹBĘ! [ZDJĘCIA]

2021-03-23 11:24

Z okazji 450-lecia Węgorzewa, u zbiegu ulic Zamkowej i Pionierów, powstaje niezwykła rzeźba. Znany artysta Piotr Bogdaszewski tworzy ją z topoli, która jeszcze do niedawna była pomnikiem przyrody. Przez ostatnie lata drzewo zaczęło jednak obumierać, a jedynym wyjściem było usunięcie drzewa albo podarowanie mu drugiego życia w postaci rzeźby.

Z topoli, która była pomnikiem przyrody, powstaje rzeźba z okazji 450-lecia Węgorzewa. Będzie można ją podziwiać u zbiegu ulic Zamkowej i Pionierów. Drzewo to zostało posadzone najprawdopodobniej na początku XX wieku. - Do obumierania i usychania topoli przyczyniły się czynniki antropogeniczne, które są związane z położeniem w centrum miasta przy ruchliwej ulicy. Zniesienie ochrony pomnika przyrody nastąpiło w związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego z uwagi na zły stan zdrowotny drzewa - informuje UM w Węgorzewie.

We wrześniu ubiegłego roku radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę w sprawie zniesienia formy ochrony przyrody topoli białej. W październiku 2020 r. Burmistrz Węgorzewa wystąpił do Starostwa Powiatowego w Węgorzewie o zgodę na usunięcie tego drzewa. Pod koniec ubiegłego roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie wydał postanowienie o uzgodnieniu decyzji na usunięcie drzewa gatunku topola biała, a Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków udzielił zezwolenia na usunięcie drzewa.

- Proces obumierania trwał kilka, nie było możliwości uratowania tego drzewa. Obumarłe drzewo postanowiliśmy wykorzystać na rzeźbę z okazji 450-lecia Węgorzewa, która będzie upamiętniać również pomnik przyrody. To swoisty recykling – podkreśla Burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski. – Twórcą rzeźby jest znany artysta Piotr Bogdaszewski, który prowadził również plener rzeźbiarski z okazji 450-lecia Węgorzewa. Uprzejmie proszę mieszkańców, którzy przechodzą obok tego miejsca o zachowanie ostrożności - dodaje.

Raport z anteny 22.03, godz.10

Czyja to łapa? Spróbuj rozpoznać, do jakiego zwierzaka należy

Pytanie 1 z 13
Na początek coś prostego. Słodkie łapki należą do...
Kot