Z topoli, która była pomnikiem przyrody, powstaje rzeźba z okazji 450-lecia Węgorzewa. Będzie można ją podziwiać u zbiegu ulic Zamkowej i Pionierów. Drzewo to zostało posadzone najprawdopodobniej na początku XX wieku. - Do obumierania i usychania topoli przyczyniły się czynniki antropogeniczne, które są związane z położeniem w centrum miasta przy ruchliwej ulicy. Zniesienie ochrony pomnika przyrody nastąpiło w związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego z uwagi na zły stan zdrowotny drzewa - informuje UM w Węgorzewie.
We wrześniu ubiegłego roku radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę w sprawie zniesienia formy ochrony przyrody topoli białej. W październiku 2020 r. Burmistrz Węgorzewa wystąpił do Starostwa Powiatowego w Węgorzewie o zgodę na usunięcie tego drzewa. Pod koniec ubiegłego roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie wydał postanowienie o uzgodnieniu decyzji na usunięcie drzewa gatunku topola biała, a Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków udzielił zezwolenia na usunięcie drzewa.
- Proces obumierania trwał kilka, nie było możliwości uratowania tego drzewa. Obumarłe drzewo postanowiliśmy wykorzystać na rzeźbę z okazji 450-lecia Węgorzewa, która będzie upamiętniać również pomnik przyrody. To swoisty recykling – podkreśla Burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski. – Twórcą rzeźby jest znany artysta Piotr Bogdaszewski, który prowadził również plener rzeźbiarski z okazji 450-lecia Węgorzewa. Uprzejmie proszę mieszkańców, którzy przechodzą obok tego miejsca o zachowanie ostrożności - dodaje.