To już piąta edycja programu "Podwórka z Natury", dzięki któremu olsztyńskie podwórka przejdą metamorfozę. W tym roku rekrutacja była trochę dłuższa i bardziej szczegółowa. - Chcieliśmy przed wyborem podwórek poznać społeczności zamieszkujące w ich sąsiedztwie, ich preferencje i oczekiwania - wyjaśnia dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Justyna Sarna-Pezowicz. - W tym celu, wspólnie z Towarzystwem Miłośników Olsztyna, przeprowadziliśmy badanie ankietowe, które pozwoliło nam ocenić jak bardzo mieszkańcy chcą zmienić swoje podwórko w zielone miejsce spotkań i rekreacji.
Podwórka z Natury 2021. Które miejsca przejdą metamorfozę?
Mieszkańcy pięciu zgłoszonych podwórek wypełnili i przekazali z powrotem 60 ankiet. Na ich podstawie, a także sprawdzenia możliwości realizacji programu w tych przestrzeniach, wybrane zostały trzy lokalizacje:
- przy ul. Jagiellońskiej 51,
- w narożniku ulic Ratuszowej i Marii Curie – Skłodowskiej,
- przy ul. Mazurskiej.
- Każde z podwórek jest inne i każde z nich ma swoje problemy, które będziemy starali się rozwiązać wspólnie z mieszkańcami - mówi Paulina Żukowska z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna. - Teraz do pracy zabierają się studenci kierunku Architektura Krajobrazu na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, którzy będą inspirować, a następnie pomagać mieszkańcom w zaplanowaniu zmian we wskazanych przez nich przestrzeniach.
Podobnie jak w poprzednich latach, z budżetu Olsztyna na realizację prac na podwórkach przeznaczonych zostanie 60 tys. zł. Te pieniądze można wykorzystać na nasadzenia, elementy małej architektury, a także inne elementy wystroju przestrzeni, np. murale, rzeźby, instalacje artystyczne.
Polecany artykuł: