Sport

W olsztyńskim Kortowie powstało pole do gry w nietypową dyscyplinę sportu. Na czym polega? [ZDJĘCIA]

2024-02-21 14:56

W Kortowie w ramach Otwartego Budżetu Akademickiego powstało pole do gry w nietypową dziedzinę sportową. Projekt Disc Golf & Grillove Kortowo zyskał ponad 50 proc. głosów, dzięki czemu pod koniec grudnia oddano do użytku miejsce do gry w disc golfa. Na czym polega ta gra? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

W Kortowie powstało pole do disc golfa. Na czym polega gra?

Pole do disc golfa to jeden z projektów pierwszej edycji Otwartego Budżetu Akademickiego. Projekt Disc Golf & Grillove Kortowo zdobył ponad 50 proc. głosów. Z boiska można już korzystać.

– Disc golf to sport, rekreacja, atrakcyjna forma spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, która polega na trafianiu dyskami do metalowych koszy w jak najmniejszej liczbie rzutów. Opiera się na podobnych zasadach, co gra w klasycznego golfa, tylko piłkę i kij zastępujemy kolorowymi dyskami frisbee, a zamiast dołków na polu ustawione są specjalne kosze z łańcuchami – wyjaśnia Adam Świderski reprezentujący Klub Sportowy „Ultimate Frisbee Olsztyn”.

Na pole do gry w disc golfa można przyjść z całą rodziną i w ciekawy sposób spędzić czas wolny. Nie trzeba mieć również dużych umiejętności.

– To gra, w której wysiłek fizyczny jest dość niski. To forma aktywnego spaceru. Pole jest otwarte i można z niego skorzystać bezpłatnie. Znajdują się na nim mapy przy każdym punkcie startowym, zaznaczone są dołki, które trzeba zagrać, informacje, gdzie znajduje się kosz i jaka jest przewidziana liczba rzutów na dany kosz. Zatem wystarczy tylko przyjść i grać – podkreśla Świderski.

Jeśli ktoś zamierza rozpocząć przygodę z disc golfem wystarczy, że zakupi trzy standardowe dyski – do krótkich, średnich i dalszych odległości. Dla osób bardziej zaawansowanych przeznaczone są dodatkowe dyski, które potrafią pokonać nawet ponad 100 m.

– Dyski różnią się budową. Określają je cztery parametry – siła, nośność, skręt w locie i skręt końcowy. Na pierwszych spotkaniach staramy się też w miarę możliwości użyczać swoje dyski, aby zainteresowani mogli zdecydować o zakupie określonego dysku dla siebie – tłumaczy Adam Świderski.

– W ubiegłym roku prowadziliśmy wiele otwartych warsztatów i mniejszych lokalnych spotkań, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Ludzie, widząc latające dyski, dopytywali się, do czego to służy, a następnie chcieli spróbować swoich sił i dołączyć do gry – dodaje Arkadiusz Rosiński, również reprezentant Klubu Sportowego „Ultimate Frisbee Olsztyn”.

Tak powstała inicjatywa utworzenia pola do gry w tę nietypową dyscyplinę sportową. Zanim projekt ten został zrealizowany pasjonaci tej gry rozstawiali kosze m.in. w Parku Kusocińskiego, na Stadionie Leśnym, nad Zatoką Miłą oraz w Kortowie.

Gdzie znajduje się pole do disc golfa?

Ci, którzy będą chcieli spróbować swoich sił, mogą skorzystać z pola, bo jest ono dostępne dla każdego. Gdzie się znajduje?

– Pole do disc golfa znajduje się na Górce Kortowskiej oraz za Wydziałem Humanistycznym w stronę weterynarii wzdłuż stadniny koni. Otwarte jest całą dobę. Niektóre kosze są oświetlone, więc także po zmroku można ćwiczyć krótsze rzuty. Bywamy tutaj bardzo często i tłumaczymy zasady. Żeby dołączyć i spróbować swoich sił wystarczy mieć ze sobą zwykły dysk – mówi Arkadiusz Rosiński.

Pole łatwo można znaleźć w internecie. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać Olsztyn, Kortowo, disc golf.

Kortowiada 2023. Kolorowa Parada Wydziałów przeszła ulicami Olsztyna

W olsztyńskim Kortowie powstało pole do gry w nietypową dyscyplinę sportu. Na czym polega?