Judyty – wieś, w której urodził się twórca potęgi BMW
Judyty to wieś położona kilka kilometrów od granicy z obwodem królewieckim. Z rodu von Kuenheim pochodził Georg, jeden dworzan księcia Albrechta w Królewcu. Był ona szanowany i ceniony, dlatego gdy zachorował, książę wezwał do niego znanego i docenianego lekarza z Fromborka – Mikołaja Kopernika. Inny Georg, nazywany Młodszym, był zięciem Marcina Lutra.
Majątek w Judytach, w tym pałac, pozostał w rękach rodu von Kuenheim do czasu II wojny światowej.
Nie każdy wie, że w tej niewielkiej miejscowości w 1928 r. przyszedł na świat Eberhard von Kuenheim, inżynier i menadżer, który w latach 1970- 1993 był głównym dyrektorem zarządzającym i prezesem BMW. W latach 1993- 1999 był przewodniczącym rady nadzorczej koncernu. W okresie jego rządów, nazywanym erą Kuenheima, BMW stało się jednym z największych przedsiębiorstw motoryzacyjnych na świecie. Uważany za jednego z pionierów nowoczesnej gospodarki Niemiec.
To tam hodowano słynną rasę koni
W majątku rodu znajdowała się jedna z najstarszych stadnin koni w Prusach Wschodnich. Judyty słynęły z hodowli koni czystej rasy trakeńskiej.
Do tej pory w miejscowości znajduje się zespół pałacowo-parkowy wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Wybudowano go w latach 1862-1863. Cenne wyposażenie pałacu obecnie znajduje się w muzeum w Olsztynie. Wiadomo również, że majątku znajdował się portret jednego z przedstawicieli rodu – Jana Ernesta von Kunheima (1730–1818) z XVIII wieku. Obraz został pocięty i podziurawiony podczas przejęcia pałacu przez armię radziecką, prawdopodobnie podczas ofensywy na początku 1945 r. W ostatnich latach portret został odrestaurowany przez studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dzieło jest pokazywane w zbiorach w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie.
W 1998 r. pałac z zabudowaniami zakupił prywatny właściciel, w którego rękach pozostaje do tej pory.
Pałac w Sztynorcie popadł w ruinę. Potrzebna gigantyczna kwota na renowację