Mandat za biwakowanie. Gdzie nie można rozstawiać namiotu?

i

Autor: pexels.com Mandat za biwakowanie. Gdzie nie można rozstawiać namiotu?

Tu nie można biwakować! Sprawdź, gdzie dostaniesz mandat

2020-07-08 12:15

Wakacje to czas, kiedy coraz więcej ludzi wypoczywa na łonie natury. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, turyści coraz częściej decydują się również na wakacje pod namiotem. Jednak nie każdy wie, że nie wszędzie taki namiot można rozbić. Gdzie dostaniemy mandat, a gdzie możemy spać pod gołym niebem spokojnie? Szczegóły na olsztyn.eska.pl.

Spis treści

  1. Biwakowanie w parkach narodowych i krajobrazowych
  2. Biwakowanie w lesie. Czy można rozbić namiot w lesie bez zezwolenia?
  3. Czy można rozpalić ognisko w lesie?
  4. Jak znaleźć miejsce na ognisko?
  5. Czy można rozbić namiot nad morzem?

Biwakowanie w parkach narodowych i krajobrazowych

Biwakowicze powinni pamiętać, że nie w każdym miejscu mogą rozpalić ognisko czy też rozbić namiot. Są tereny, gdzie obowiązuje surowy zakaz biwakowania. A za złamanie go grozi nam mandat lub pouczenie. Do takich miejsc można zaliczyć rezerwaty przyrody, parki narodowe i krajobrazowe. Mówi o tym art. 15 ustawy o ochronie przyrody w Polsce.

Zobacz też: Najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce. Musisz je zobaczyć na własne oczy! [FOTO]

Jak drogie mogą być wakacje pod namiotem, przekonała się o tym grupa młodych ludzi wypoczywająca nad jeziorem Pierzchalskim (Leśnictwo Dąbrowa, Nadleśnictwa Zaporowo) należącym do rezerwatu przyrody „Ostoja bobrów na rzece Pasłęka”.

- Z uwagi na to, że na terenie rezerwatów przyrody obowiązuje między innymi zakaz biwakowania, zaśmiecania czy też rozpalania ognisk nasza interwencja była konieczna. Niestety zakończyła się nałożeniem jednego mandatu karnego i sześcioma pouczeniami, a wypoczywający musieli się przenieść na wyznaczone miejsce do biwakowania. - powiedział Ireneusz Płoski komendant posterunku Straży Leśnej z Nadleśnictwa Zaporowo.

Znasz swoje prawa? Sprawdź, za co policjant może Cię ukarać

Pytanie 1 z 7
Czy policjant może zatrzymać Cię za wyprzedzenie radiowozu?

Biwakowanie w lesie. Czy można rozbić namiot w lesie bez zezwolenia?

Biwakowanie w lesie jest możliwe jedynie w miejscach wyznaczonych przez nadleśniczego, a poza nimi jest prawnie zabronione. Oprócz istniejących tzw. miejsc biwakowania, pól biwakowych i kempingów, gdzie biwakowanie jest legalne, pod koniec 2019 r. wyznaczono dodatkowo 41 obszarów pilotażowych dla osób uprawiających takie aktywności jak bushcraft czy surwiwal.
Więcej informacji na temat pilotażu oraz regulamin tych miejsc można uzyskać >>TUTAJ<<. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników www.czaswlas.pl.

Czy można rozpalić ognisko w lesie?

Jeżeli już znajdziemy legalne miejsce do biwakowania, zapewne będziemy chcieli rozpalić ognisko i zjeść ciepłą kiełbaskę. Ale czy nam wolno? Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych”: np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu. Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Pamiętajmy też, że jeżeli drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

Czy można rozbić namiot nad morzem?

W przypadku biwakowania nad polskim morzem też bywa różnie. Wystarczy zajrzeć do regulaminów Urzędów Morskich, które zabraniają rozbijania namiotów na wydmach i klifach. Jeżeli chcemy rozbić namiot na plaży, musimy najpierw zdobyć odpowiednie zezwolenie.

Należy pamiętać również, żeby przypadkiem nie rozbić namiotu na prywatnych działkach. Właściciele mogą nie być zadowoleni. A spotkania ze służbami w takich sytuacjach raczej chcielibyśmy uniknąć.

Magiczny widok na niebie w lesie Nadleśnictwa Elbląg
Jak przygotować się na spacer po lesie? Jak usunąć kleszcza? O szczegółach opowiedział nam Łukasz Plonus. Posłuchaj!