Spis treści
- Sezon na kleszcze. Kiedy jest ich najwięcej?
- Gdzie występują kleszcze?
- Na jakie choroby naraża nas kleszcz?
- Jak chronić się przed kleszczami?
Sezon na kleszcze. Kiedy jest ich najwięcej?
Nadleśnictwa ostrzegają przed kleszczami, które w sezonie letnim są szczególnie niebezpieczne. W naszym kraju mamy aż 19 gatunków kleszczy, ale najczęściej występującym jest kleszcz pospolity. Ich największa aktywność przypada na maj oraz czerwiec. - Jedna samica składa do 3 tysięcy jaj, z których latem wylęgną się przezroczyste larwy, atakujące drobne ssaki, ptaki, psy, koty oraz ludzi. Zimą zapadają w letarg. - tłumaczy Emilia Wygonna z Nadleśnictwa Młynary.
Gdzie występują kleszcze?
Kleszcze najczęściej występują w lasach - w miejscach, gdzie jest największe prawdopodobieństwo kontaktu z ofiarą. Powszechnie uważa się, że można je spotkać tylko na paprociach. Jeżeli tak myślimy, to jesteśmy w błędzie.
- Kleszcze występują w miejscach wilgotnych, gdzie obecne są rośliny oraz gryzonie. Na swoje ofiary czatują na źdźbłach traw oraz liściach, przyczepiając się w momencie, gdy przechodząc ocieramy się o roślinę. Występowanie kleszczy nie ogranicza się jedynie do terenów leśnych czy też łąk. Występują nawet w dużych miastach, parkach, placach zabaw czy ogrodach. - ostrzega leśniczy.
Na jakie choroby naraża nas kleszcz?
Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób. Aż 30% to nosiciele bakterii zwanej krętkiem borelii odpowiedzialnej za boreliozę. Po ukąszeniu przez kleszcza, ważne jest jak najszybsze usunięcie go z naszej skóry. Bakteria boreliozy ulokowana jest w jelicie kleszcza, która po pewnym czasie przenika gruczołami ślinowymi do naszej skóry. Aby doszło do zakażenia kleszcz musi być wbity w naszą skórę powyżej 24 h, w przypadku wirusa powodującego kleszczowe zapalenie mózgu wystarczy tylko 30 min. Gdy pojawi się obrączkowaty cielisto- czerwony rumień dookoła miejsca, w którym był jest to jeden z objawów tej choroby. Innymi oznakami są: ból głowy i mięśni. Zbagatelizowanie objawów może doprowadzić do rozwoju choroby i poważnych następstw neurologicznych, stawowych, krążeniowych.
- Na te psy musisz mieć zezwolenie! Zobacz listę najgroźniejszych ras w Polsce
- Obalamy 12 najpopularniejszych mitów o kleszczach
Oprócz boreliozy kleszcze mogą spowodować również zapalenie mózgu. Choroba rozwija się w dwóch etapach. Na początku swoimi objawami przypomina grypę, może to trwać nawet do 2 tygodni. Jeżeli wirus przedostanie się do naszego mózgu to dodatkowo pojawiają się wymioty, wyższa gorączka (do 40 st. C), oraz objawy występujące przy porażeniu opon mózgowo- rdzeniowych – jest to drugi etap choroby. Zignorowanie takich objawów i nieleczenie choroby skutkuje bardzo groźnymi powikłaniami a nawet śmiercią.
W Polsce w roku 2019 odnotowano 20 614 przypadków boreliozy, więcej niż w 2018r. (źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego- PZH).
Jak chronić się przed kleszczami?
By zapobiec wirusowemu zapaleniu opon mózgowych, możemy wykonać szczepienie ochronne. Pamiętajmy także o odpowiednim ubiorze, jeżeli wybieramy się do lasu. Jak zauważa Emilia Wygonna z Nadleśnictwa Młynary, nie muszą to być ciemne kolory. To mit, że kleszcze preferują barwy jasne. Tak naprawdę są one ślepe, a ofiarę wyszukują poprzez węch.
Dlatego też wybierając ubranie, należy zwrócić nie na jego kolor, a na długość. Najlepiej sprawdzą się długie spodnie, długa bluzka, zakryte buty. Przyda się też preparat w spray do odstraszania kleszczy. Po powrocie ze spaceru powinniśmy zdjąć ubranie i je wytrzepać - najlepiej na zewnątrz. Obejrzyjmy też całe ciało - linię włosów, za uszami, szyję, pachy, pępek, pod kolanami. Jeżeli złapiemy kleszcza, nie wyciskajmy go ani nie smarujmy żadnymi kremami czy tłuszczem. Należy pęsetą chwycić kleszcza przy samej skórze i wyciągnąć w górę.