To pierwszy taki automat w woj. warmińsko-mazurskim. W jednym z miast stanął… olejomat

2025-07-18 15:41

W jednym z miast województwa warmińsko-mazurskiego stanęło niezwykłe urządzenie. To olejomat, który ma mieć realny wpływ na ekologię. Jest to pierwsze tego typu urządzenie w naszym regionie. Każdy może z niego korzystać za darmo, wystarczy posiadać aplikację. W jaki sposób działa olejomat? Szczegóły na ten temat w artykule poniżej.

  • W Lidzbarku w powiecie działdowskim stanął pierwszy w województwie warmińsko-mazurskim olejomat.
  • Urządzenie służy do zbierania zużytego oleju spożywczego, który może być później wykorzystany do produkcji farb, biopaliw czy kosmetyków.
  • Dowiedz się, jak działa olejomat i w jaki sposób możesz pomóc chronić środowisko!

To pierwsze takie urządzenie w regionie. W Lidzbarku stanął... olejomat

Tego w województwie warmińsko-mazurskim jeszcze nie było. W Lidzbarku w powiecie działdowskim stanął olejomat. To pierwsze tego typu urządzenie w naszym regionie. Do czego służy?

- Mamy to! Gmina Lidzbark jako pierwsza w województwie dołącza do Ogólnopolskiej Zbiórki Zużytego Oleju Spożywczego. Na ulicy Działdowskiej stanął Olejomat – czyli automat, z którego już dzisiaj możesz pobrać specjalną butelkę, wykonaną z ekologicznego materiału (odporną na wysokie temperatury oleju). Ekologicznie, bezpiecznie, wygodnie. Zamiast wylewać olej do zlewu – napełnij nim butelkę, przynieś do Olejomatu i pomóż chronić środowisko! - poinformowali przedstawiciele lidzbarskiego urzędu miasta.

Jak działa olejomat?

Każdy, kto chce zdobyć butelkę do zbierania zużytego oleju, może w prosty sposób ją zdobyć. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją:

  1. Najpierw należy zarejestrować się w aplikacji „Olejomaty”. Trzeba tam założyć konto, a aplikacja umożliwia udział w programie zbierania zużytego oleju spożywczego (UCO). Apka jest bezpłatna i jest dostępna w App Store oraz Google Play.
  2. Następnie trzeba odebrać butelkę z olejomatu, a po rejestracji w aplikacji należy udać się na parking na ul. Działdowskiej i zeskanować kod QR z aplikacji.
  3. Krok trzeci - zabierz butelkę do domu. I to wszystko.

- Nie olewaj, zlewaj! - zachęcają urzędnicy z Lidzbarka.

Do olejomatu można wrzucać olej po smażeniu, sałatkach, a także masło, które było użyte do smażenia. Należy jednak pamiętać, żeby przed oddaniem zapełnionej butelki szczelnie ją zamknąć, żeby tłuszcz nie wypłynął. W ten sposób olej może zostać ponownie wykorzystany do produkcji farb, środków czystości, biopaliw czy kosmetyków.

Jak informuje Radio Olsztyn, w poniedziałek, 21 lipca, odbędzie się uroczyste podpisanie współpracy między gminą Lidzbark a firmą Emka Oil, która odpowiada za ogólnopolski projekt olejomatów.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Frymark Bydgoski, czyli ekologiczne smaki i lokalne rękodzieło w sercu miasta
Sedno sprawy
U. ZIELIŃSKA: Ceny energii nie wystrzelą w górę. Rolnictwo nie wyklucza ekologii. SEDNO SPRAWY