To województwo ma najmniejszą gęstość zaludnienia. Aż dwukrotnie niższą niż w całej Polsce

i

Autor: Wikimedia Commons/ GringoPL

ciekawostki

To województwo ma najmniejszą gęstość zaludnienia. Ponad dwukrotnie niższą niż cała Polska

2024-07-04 12:10

Podczas gdy w niektórych miejscach trudno przecisnąć się przez tłum, w innych niekiedy nie można spotkać żywej duszy. Wiele takich miejsc można znaleźć między innymi w województwie warmińsko-mazurskim. To region, który w 2023 roku miał najmniejszą gęstość zaludnienia w Polsce. Szczegóły w artykule poniżej.

Województwo warmińsko-mazurskie ma najmniejszą gęstość zaludnienia w Polsce

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 roku gęstość zaludnienia w Polsce wynosiła 120 osób/km2. Największą odnotowano województwie śląskim – 351 os/km2, natomiast najmniej zaludnionym regionem w kraju było województwo warmińsko-mazurskie. Na powierzchni 24 173 km2 mieszkały 1 362 433 osoby, co oznacza, że gęstość zaludnienia wynosiła tu zaledwie 56 os/km2. To ponad dwukrotnie mniej niż w całej Polsce. W samych miastach położonych na Warmii i Mazurach w 2023 roku mieszkało przeciętnie 1 297 os/km2, przy czym w Polsce były to 952 osoby. Najbardziej zaludnionym miastem w województwie był natomiast Ełk – 2 848 os/km2, a najmniej Pasym – 156 os/km2.

Warto jednak zauważyć, że Warmia i Mazury nie zawsze znajdowały się na ostatnim miejscu. Jednym z województw o najmniejszej gęstości zaludnienia jest także województwo podlaskie. We wcześniejszych latach wielokrotnie dzieliło to miejsce z woj. warmińsko-mazurskim. Były też lata, w których to właśnie woj. podlaskie miało najniższą gęstość zaludnienia w kraju.

Miasta na Warmii i Mazurach o największej gęstości zaludnienia. Tutaj mieszkają najciaśniej! Nowy ranking

Które z tych miast leżą na Warmii i Mazurach? Ten quiz jest tylko pozornie prosty. 10/20 to wyzwanie!

Pytanie 1 z 20
Czy Ostrołęka to miasto leżące w woj. warmińsko-mazurskim?
Święto Muzyki 2024 w Olsztynie. Stare Miasto opanowali miłośnicy tańca i śpiewu