To wizytówka tej podolsztyńskiej gminy. Jest nowy deskal. Zobacz, co przedstawia!

i

Autor: Archidiecezja Warmińska Uroczyste odsłonięcie deskalu z Barbarą Samulowską

Atrakcje

To wizytówka tej podolsztyńskiej gminy. Jest nowy deskal. Zobacz, co przedstawia!

2024-08-27 15:36

Gmina Gietrzwałd przez lata była kojarzona głównie jako miejsce objawień maryjnych. Jednak od jakiegoś czasu jest o niej głośno z innego powodu. Wizytówką gminy zostały deskale, czyli malunki wykonywane na drewnianych ścianach, np. na stodołach. Niewielka wieś Woryty może pochwalić się nowym dziełem. Co przedstawia? Szczegóły w materiale poniżej.

Nowy deskal w gminie Gietrzwałd. Co przedstawia?

Gmina Gietrzwałd, to sąsiadująca z Olsztynem gmina, która do niedawna była kojarzona głównie z zatwierdzonym przez Kościół Katolicki miejscem objawień Matki Bożej. Jednak zyskuje ona popularność także z innego powodu. Chodzi o deskale, które chcą zobaczyć turyści nie tylko z regionu, ale także z Polski. Są to nietypowe murale, bo tworzone na drewnianych powierzchniach. Wyspecjalizował się w nich artysta z Sanoka Arkadiusz Andrejkow, który zaczął je malować w 2017 r. Dzieła te wykonywane są obecnie w całym kraju.

Gmina Gietrzwałd może pochwalić się kilkoma deskalami, a w sierpniu dołączył do nich kolejny. Tym razem dzieło powstało we wsi Woryty i przedstawia siostrę Stanisławę Barbarę Samulowską. Jej autorem jest, nie kto inny, jak Arkadiusz Andrejkow.

Stanisława Barbara Samulowska – kim była?

Barbara Samulowska to zakonnica, szarytka oraz świadek objawień maryjnych. Jej imię zakonne to Stanisława. 28 czerwca 1877 r. przystąpiła w Gietrzwałdzie do pierwszej komunii świętej. Dwa dni później na klonie obok kościoła objawiła się jej, a wcześniej jej krewnej Justynie Szafryńskiej, Matka Boża, w postaci świetlistej, ubrana na biało, z długimi włosami, siedząca na złocistym tronie, udekorowanym perłami, która domagała się od wiernych najczęściej odmawiania różańca.

Objawienia te trwały do 16 września 1877 r. Dziewczynki o wizjach powiadomiły proboszcza, ks. Augustyna Weichsla, a ten z kolei poinformował o tym biskupa warmińskiego Philippa Krementza, który powołał specjalne komisje do zbadania tego nadzwyczajnego zjawiska. Sto lat później biskup warmiński Józef Drzazga, na mocy decyzji prymasa Polski i za pozwoleniem Stolicy Apostolskiej, specjalnym dekretem z 11 września 1977 r. zatwierdził kult objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie jako niesprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej, który został oparty na wiarygodnych faktach, mających charakter nadprzyrodzony.

Obie wizjonerki wstąpiły do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, jak same stwierdziły, na życzenie Matki Boskiej. 2 lutego 1889 r. Samulowska złożyła uroczyste śluby zakonne, a w 1895 r. została skierowana do pracy misyjnej w Gwatemali, w Ameryce Środkowej, gdzie w jej stolicy, również Gwatemali, została dyrektorką Seminarium jako wychowawczyni młodych Sióstr Miłosierdzia, przygotowując je do posługi w szpitalach i opieki nad ubogimi.

Zmarła 6 grudnia 1950 w szpitalu w Gwatemali na skutek nowotworu złośliwego twarzy i spoczęła na cmentarzu w stolicy tego kraju.

Następnie Gietrzwałd podjął starania o beatyfikację słynnej wizjonerki. 8 września 2006 w bazylice Narodzenia NMP w Gietrzwałdzie nastąpiło uroczyste zamknięcie przez abp. Wojciecha Ziembę procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym, po czym akta procesu zostały przekazane Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. W tym roku archidiecezja warmińska zakończyła diecezjalny etap procesu o cud za jej wstawiennictwem.

Deskale w gminie Gietrzwałd. Jest ich kilka, a w planach kolejne

Obecnie w gminie Gietrzwałd jest kilka deskali. Przedstawiają one dawnych mieszkańców wsi oraz wspomnianą wizjonerkę. Pierwsze z nich powstały trzy lata temu, gdy miejscowość obchodziła 670. rocznicę założenia. - Wspólnie z sześcioma sąsiadkami założyłyśmy „Komitet kulturalny G7” i w jego ramach postanowiłyśmy nadać naszej wsi nieco inny, niż tylko maryjny, wymiar. Stąd na starych stodołach powstały pierwsze deskale, potem też murale, w planach mamy kolejne prace – powiedziała w czerwcu PAP jedna z inicjatorek deskali i murali Izabela Karpińska.

To nie koniec inicjatywy. W Gietrzwałdzie powstaną kolejne prace, w tym murale, m.in. na budynkach w kompleksie szkolnym powstanie mural przedstawiający pierwszego dyrektora gietrzwałdzkiej szkoły. Władze gminy wraz z mieszkańcami chcą stworzyć także specjalną mapę, na której zostaną oznaczone wszystkie prace artysty z Sanoka. Opisana zostanie także krótka historia osób przedstawionych na deskalach i muralach.

To zamach na POLSKĘ i WIARĘ! Polacy są WŚCIEKLI na rząd. Z KOŚCIOŁEM jeszcze nikt nie WYGRAŁ! - Komentery

QUIZ. Kościół w czasach PRL. Pamiętasz te wydarzenia i postacie? Sprawdź się

Pytanie 1 z 10
Na początek coś bardzo prostego. Kogo przedstawia to zdjęcie?
Kardynał Stefan Wyszyński

Pod Olsztynem powstają deskale. Atrakcja przyciąga turystów z całej Polski. Co to takiego? [ZDJĘCIA]