turystyka

To największy plac rynkowy w Polsce. Znajduje się w woj. warmińsko-mazurskim

2025-02-11 14:45

Polskie miasta mogą pochwalić się przepięknymi placami rynkowymi, które zostały wytyczone jeszcze w średniowieczu. A który z nich jest największy? Wiele osób może być zaskoczonych. Jak się okazuje, rekordzistą pod względem powierzchni nie jest słynny rynek w Krakowie czy Wrocławiu, ale ten zlokalizowany w Olecku – niewielkim mazurskim mieście.

Największy rynek w Polsce znajduje się w Olecku

Rynek to charakterystyczny centralny plac, typowy dla europejskich miast. W Polsce większość rynków powstała w miejscowościach lokowanych w średniowieczu. Zachwycają one nie tylko swoim wyjątkowym klimatem, ale także imponującymi rozmiarami. Obecnie największym placem rynkowym może poszczycić się województwo warmińsko-mazurskie, a dokładnie miasto Olecko. 

Najnowsze pomiary rynku zostały wykonane w 2015 roku. Skrajne punkty określono wówczas w miejscach, gdzie znajdują się rogi ulic wychodzących z rynku. Z danych tych wynikało, że rozmiary boków wynoszą: 225 x 232 x 340 x 254 metrów, co daje 6,4288 ha. Dla porównania, rynek w Krakowie ma wymiary 200 x 200 metrów, czyli 4,0 ha, natomiast rynek we Wrocławiu - 3,8 ha.

Historia placu rynkowego w Olecku

Plac rynkowy w Olecku został wytyczony w XVI wieku. Początkowo odbywały się na nim duże jarmarki na konie i bydło oraz cotygodniowe targi. Mieszkający przy rynku mieszczanie hodowali sami także ptactwo, trzodę, konie i rogaciznę. To niestety przysparzało władzom sporo kłopotów. Nietrudno wyobrazić sobie, jak musiało wyglądać to miejsce. I chociaż na przestrzeni lat rynek przeszedł wiele korzystnych metamorfoz, nie przestał on aż do lat pięćdziesiątych XX w. pełnić funkcji wielkiego placu targowego.

Obecnie większą część rynku zajmuje malowniczy park miejski wraz z zabudową lat 1920-1930, w którego sercu wznosi się kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. We wschodniej części rynku znajdziemy też, ustawiony w 2018 roku, pomnik "Ławeczka Janusza Panasewicza". Każdy mieszkaniec i turysta może dosiąść się do odlanego z brązu wizerunku artysty, członka zespołu "Lady Pank" pochodzącego z Olecka, i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Jakie atrakcje oferuje Olecko?

Olecko ma do zaoferowania nie tylko okazały plac rynkowy. Miasto czaruje także urokliwym położeniem nad rzeką Legą, która wypływa z jeziora. Poza tym powietrze w Olecku należy do najczystszych w Polsce. Przyczyniło się do tego m.in. oddalenie regionu od ośrodków wielkomiejskich oraz bliskie położenie 4 puszczy: Augustowskiej, Rominckiej, Boreckiej i Piskiej.

Znajdziemy tu także wiele cennych zabytków. W latach 80. XX wieku odsłonięto fragmenty konstrukcji dawnego zamku z wyraźnie widoczną basztą narożną. Odwiedzając Olecko, warto zobaczyć także Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z XIX wieku, skocznię i drewniane molo wchodzące w jezioro z ok. 1930 roku, ale też zabytkowe budynki – chatę mazurską z lat 20., drewniany młyn z 1895 r., kamienicę wybudowaną pod koniec XIX wieku czy szereg domów mieszkalnych murowanych, których budowę datuje się na koniec XIX i początek XX w. (ul. Armii Krajowej, 11 Listopada, Grunwaldzka, Kolejowa, plac Wolności).

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:
Czy dopasujesz miasta do województw? Trudny quiz wiedzy o geografii Polski. 15/20 dla nielicznych!
Pytanie 1 z 20
Augustów leży w województwie:
Wakacje po polsku – Mazury