turystyka

To największe jezioro w Polsce. Nazywają je "mazurskim morzem". Tworzą się tu półtorametrowe fale!

2024-07-12 9:31

Polska może pochwalić się imponującą liczbą jezior, która wynosi dobrych kilka tysięcy. Największym z jezior są Śniardwy położone w województwie warmińsko-mazurskim, nazywane przez niektórych "mazurskim morzem". I chociaż jezioro to jest niezwykle piękne, to również bardzo niebezpieczne. Tworzą się tu bowiem gigantyczne fale, które mogą zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych żeglarzy.

Śniardwy leżą na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, jak więc można się domyślić, widoki są tam  malownicze. Jezioro to połączone jest systemem kanałów mazurskich z innymi jeziorami takimi jak Tuchlin, Łuknajno, Mikołajskie, Roś, Białoławki oraz Tyrkło - razem tworzą Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Śniardwy słyną jednak nie tylko z przepięknych zakątków, ale również swojej wielkości. Ich powierzchnia wynosi bowiem aż 114 kilometrów kwadratowych. Co ciekawe, jezioro to jest jednocześnie bardzo płytkie. Średnia głębokość nie przekracza bowiem dziesięciu, a w wielu miejscach i trzech metrów.

Ze względu na wielkość jeziora, pogoda nad Śniardwami jest bardzo zmienna i charakteryzuje się silnymi porywami wiatru. – Na płytkim, dużym jeziorze, przy nagłej zmianie pogody, gdy wzrasta siła wiatru, a ma on się gdzie rozpędzić, dosłownie w ciągu kilku minut podnosi się wysoka, półtorametrowa, stroma fala. Ta cecha Śniardw była już przyczyną wielu tragedii. Nagła zmiana pogody może zaskoczyć nawet doświadczonego i znającego jezioro żeglarza – zwraca uwagę Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej. Dodatkowym utrudnieniem dla żeglarzy są liczne głazy ukryte tuż pod powierzchnią wody oraz niebezpieczne zjawisko zwane białym szkwałem, które występuje najczęściej przy ciepłej, słonecznej pogodzie, często prawie bez wiatru.

Na jeziorze Śniardwy znajduje się także osiem wysp oraz liczne zatoki. Najbardziej znaną wyspą jest Czarci Ostrów i oddzielona od niej wąskim przesmykiem Pajęcza Wyspa. Najpiękniejszym miejscem jest natomiast wyspa Kaczor, leżąca w przejściu między Śniardwami a jeziorem Seksty.

Źródło: Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej

Które z tych miast leżą na Warmii i Mazurach? Ten quiz jest tylko pozornie prosty. 10/20 to wyzwanie!

Pytanie 1 z 20
Czy Ostrołęka to miasto leżące w woj. warmińsko-mazurskim?
Eska Summer City Olsztyn! ORLEN Beach Volley Tour Olsztyn 2024