Według najnowszych informacji Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanych w Małym Roczniku Statystycznym Polski na 2024 rok, najniżej położony punkt w Polsce ma 2,2 m p.p.m. i znajduje się we wsi Marzęcino w gminie Nowy Dwór Gdański w województwie pomorskim. Natomiast najniżej położoną miejscowością w kraju, na wysokości 1,3 m p.p.m., jest Żółwiniec z województwa warmińsko-mazurskiego.
Żółwiniec to najniżej położona miejscowość w Polsce
Żółwiniec to wieś leżąca w powiecie elbląskim, w gminie Markusy, na obszarze Żuław Elbląskich. Została założona w 1678 roku przez kolonistów olęderskich (holenderskich). W latach 1975-1998 należała administracyjnie do województwa elbląskiego. Ponowne zmiany podziału administracyjnego państwa umiejscowiły ją w powołanym 1 stycznia 1999 roku województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku liczba ludności we wsi Żółwiniec wynosi 74, z czego 40,5 proc. mieszkańców stanowią kobiety, a 59,5 proc. ludności to mężczyźni.
Dlaczego warto odwiedzić Żółwiniec?
Żółwiniec warto odwiedzić nie tylko ze względu na rekordowo niskie położenie, ale również atrakcje turystyczne. Przez wieś przebiega bowiem interesujący szlak św. Wojciecha. Trasa łączy Elbląg z miejscem śmierci św. Wojciecha w Świętym Gaju. Wycieczka rozpoczyna się w Elblągu na dworcu PKP Elbląg Zdrój, dalej prowadzi przez tereny Żuław Elbląskich i Pojezierza Iławskiego. Długość szlaku wynosi łącznie 42 km. Będąc w Żółwińcu, warto odwiedzić także przepiękny rezerwat Jezioro Drużno. Znajduje się tam wieża widokowa z dwoma platformami na wysokości 5 i 10 metrów. Można oglądać z niej malownicze krajobrazy jeziora i odległej Wysoczyzny Elbląskiej, obserwować ptaki oraz rzadko spotykane rośliny pływające. Na uwagę w Żółwińcu zasługują także zagrody holenderskie oraz budynki dawnych stacji pomp.
To najwyższa wieża widokowa w warmińsko-mazurskim. Trzeba pokonać niemal 200 schodów. Zobacz zdjęcia