Elbląg to drugie pod względem wielkości i liczby mieszkańców miasto województwa warmińsko-mazurskiego. Według najnowszych danych GUS powierzchnię 79,82 km kw. zamieszkuje 113 195 osób. To także jedno z najstarszych miast w Polsce. Początki miasta przypadają na rok 1237. Wówczas to nad brzegiem rzeki Elbląg Krzyżacy założyli zamek obronny. Wokół niego wyrosła osada handlowa, a w 1246 roku otrzymała ona prawa miejskie lubeckie.
Elbląg to nie tylko najstarsze, ale też najniżej położone miasto w Polsce
Mało tego, Elbląg może poszczycić się także mianem najniżej położonego miasta w Polsce. Usytuowany jest bowiem na wysokości od 1,8 m p.p.m. do 92 m n.p.m. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego, na południowym zachodzie morenowej Wysoczyzny Elbląskiej, na Pobrzeżu Gdańskim. Jak czytamy na stronie Encyklopedii Warmii i Mazur, teren ten charakteryzuje się znaczną wysokością względną, przecinaną erozyjnymi wąwozami i płynącymi w nich potokami. Występują tu lasy bukowe i dębowe, ale także niektóre gatunki roślinności charakterystyczne dla terenów górskich. Jednym z ciekawszych miejsc jest zabytkowy park leśny o nazwie Bażantarnia. Będąc w Elblągu, grzechem byłoby też nie wypłynąć w rejs słynnym Kanałem Elbląskim.
Niedaleko Elbląga leży najniżej położony punkt w Polsce
Według najnowszych informacji Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanych w Małym Roczniku Statystycznym Polski na 2024 rok, najniżej położony punkt w Polsce ma 2,2 m p.p.m. i znajduje się we wsi Marzęcino w gminie Nowy Dwór Gdański w województwie pomorskim. Natomiast najniżej położoną miejscowością w kraju, na wysokości 1,3 m p.p.m., jest Żółwiniec z województwa warmińsko-mazurskiego.
Z kolei najwyższym punktem są Rysy w województwie małopolskim - 2499 m n.p.m., a najwyżej położonym miastem Zakopane 1125 m n.p.m.