Turystyka

Nowa tężnia na Mazurach. Będzie można poczuć się jak w luksusowym kurorcie

2025-05-23 15:46

Już niedługo mieszkańcy jednego z miast na Mazurach będą mogli korzystać z nowej przestrzeni do relaksu. W Orzyszu, bo o tej miejscowości mowa, wkrótce zostanie otwarta tężnia, która już teraz robi ogromne wrażenie. Chętni, którzy się tam wybiorą, będą mogli poczuć się jak na wakacjach w luksusowym kurorcie. W galerii można zobaczyć, jak obiekt się prezentuje.

Nowa tężnia solankowa na Mazurach. Orzyszanie będą mogli czuć się jak na wakacjach

Już niedługo kolejne miasto na Mazurach będzie mogło pochwalić się nowoczesnym obiektem, który sprawi, że korzystający z niego będą mogli poczuć się jak w luksusowym kurorcie. Orzysz szykuje się na otwarcie tężni solankowej.

- Wyczekiwane z niecierpliwością otwarcie tężni w Orzyszu widać już na horyzoncie. Na obiekcie trwa dopinanie ostatnich szczegółów. Trawa i drzewa również potrzebują jeszcze nieco czasu, by nadać całości zieleni i uzdrowiskowego, wyjątkowego charakteru. Wierzymy, że w niedalekiej przyszłości właśnie tu, nad jeziorem Orzysz, znajdziecie miejsce, w którym będziecie mogli się zrelaksować, wypocząć i (dosłownie!) odetchnąć pełną piersią – informują urzędnicy z Urzędu Miejskiego w Orzyszu.

Wielkie otwarcie zaplanowano na niedzielę, 8 czerwca. Oprócz samego otwarcia, zaplanowano szereg innych atrakcji dla dorosłych oraz dzieci. Bezpośrednio po sąsiedzku, na stadionie miejskim, będzie można wziąć udział w Festiwalu Kolorów Holi, Festiwalu Baniek, a do tego w harmonogramie znalazły się liczne gry i zabawy sportowe dla młodzieży oraz dmuchańce.

Wiadomość, która z pewnością ucieszy wielu mieszkańców Orzysza, bo korzystanie z tężni będzie darmowe w godzinach od 10:00 do 21:00.

Kwota inwestycji opiewa na 4 617 060,00 zł i jest w większej części dofinansowana z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Czym jest tężnia solankowa?

Tężnia solankowa, nazywana także gradiernią, to budowla z drewna i gałęzi tarniny służąca do zwiększania stężenia soli w solance przez jej częściowe odparowanie. Tężnie służyły w przeszłości do uzyskiwania soli kuchennej, obecnie jako potężne inhalatoria w kurortach. W ostatnich latach tego typu obiekty robią ogromną furorę w Polsce. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.

W naszym kraju tężnie solankowe są m.in. w Ciechocinku, Inowrocławiu czy Konstancinie. W województwie warmińsko-mazurskim również można korzystać z takich obiektów m.in. w Gołdapi, Ełku, Lidzbarku Warmińskim czy Miłomłynie.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Wakacje po polsku – Mazury