Najniżej położony punkt na Warmii i Mazurach – Raczki Elbląskie
Raczki Elbląskie znajdują się około 5 kilometrów od Elbląga, w pobliżu malowniczego Jeziora Druzno, i są częścią powiatu elbląskiego. Na tym obszarze, według danych Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, znajduje się depresja o głębokości 1,8 metra poniżej poziomu morza (p.p.m.), która jest najniżej położonym punktem w województwie warmińsko-mazurskim.
Najniżej położony punkt w Polsce – kiedy Raczki Elbląskie straciły tytuł?
Punkt ten przez wiele lat był uznawany także najniższy w Polsce. Zmieniło się to w 2013 roku, gdy geodeta Jacek Gross i historyk Edmund Łabieniec wykazali, że we wsi Marzęcino w województwie pomorskim znajduje się jeszcze większa depresja – położona na wysokości 2,2 m p.p.m. Wyniki badań zostały potwierdzone przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii i opublikowane w lipcu 2022 roku w "Małym Roczniku Statystycznym Polski 2022".
Zanim jednak oficjalnie uznano Marzęcino za najniższy punkt w Polsce, wójt gminy Gronowo Elbląskie zasugerował, że największa depresja ma 2,6 metrów p.p.m i znajduje się we wsi Wikrowo w gminie Gronowo Elbląskie. Pomiary geodezyjne rzeczywiście potwierdziły tę głębokość, jednak wielu geologów podważyło te wyniki, argumentując, że depresja w Wikrowie powstała na skutek działalności człowieka. Teren ten miał bowiem ulec naturalnemu obniżeniu w wyniku wydobycia torfu przed II wojną światową.
Najniżej położona miejscowość na Warmii i Mazurach
Pomimo tego, że Raczki Elbląskie nie są już najniżej położonym punktem Polski, województwo warmińsko-mazurskie wciąż ma czym się chwalić. Znajduje się tu bowiem najniżej położona miejscowość w Polsce. A jest nią Żółwiniec (powiat elbląski) położony na wysokości 1,3 m p.p.m.
To najbiedniejsze miasteczka na Warmii i Mazurach. Mają najniższe dochody. Zobacz nowy ranking!