Kolej

Tu pociągi nie docierają. Warmińsko-mazurskie miasta bez dostępu do kolei [ZDJĘCIA]

2024-11-02 6:56

Kolej to dla wielu osób główny sposób na podróżowanie. Szybko i wygodnie można dostać się do wielu atrakcyjnych miejscowości w Polsce i zagranicą. Jednak niektóre miasta, także te całkiem duże, nie posiadają takich połączeń. W województwie warmińsko-mazurskim również znajdują się miejscowości bez dostępu do kolei. Które? Odpowiedź poniżej.

Te miasta nie posiadają kolei. Pociągiem tam nie dojedziesz

W Polsce jest wiele miejscowości, które nie posiadają dostępu do kolei. Na liście tej znajdują się także duże ośrodki. Zjawisko to ma różne przyczyny. Często spowodowane jest to zawieszeniem ruchu na linii kolejowej czy zlikwidowaniem stacji lub przystanku. Niektóre miasta nie miały kolei nigdy. Największymi polskimi miastami, które odzyskały połączenia kolejowe, są Lubin (72,5 tys. mieszkańców) i Zamość (66,5 tys. mieszkańców), a miastami, które odzyskały połączenia kolejowe utracone przed 2000 r. są Trzebnica i Bielawa. Obecnie w naszym kraju największym miastem, do którego nie da się dojechać pociągiem jest Jastrzębie-Zdrój w województwie śląskim, gdzie mieszka około 83 tys. mieszkańców.

Na Warmii i Mazurach również wiele atrakcyjnych turystycznie miast nie ma dostępu do kolei. Niektóre z nich nigdy nie posiadały stacji kolejowej lub ruch na danej linii został zawieszony. O których miastach mowa?

Miasta na Warmii i Mazurach bez kolei. Część linii została zawieszona

W województwie warmińsko-mazurskim wiele miast utraciło dostęp do kolei, ale są też takie, do których ponownie można dojechać pociągiem. Przykładem może być Braniewo, które w grudniu ubiegłego roku, po niemal czterech latach, odzyskało połączenie kolejowe. Przed rewitalizacją linii kursowało 6 pociągów w ciągu doby. Od grudnia 2023 r., dzięki dodatkowym środkom finansowym samorządu województwa, liczba pociągów została zwiększona do 10 na dobę.

Wśród miast poniżej 10 tys. mieszkańców dostępu do kolei nie mają: Biskupiec, Bisztynek, Frombork, Górowo Iławeckie, Jeziorany, Kisielice, Lidzbark, Mikołajki, Miłakowo, Miłomłyn, Młynary, Orzysz, Reszel, Ryn, Sępopol, Tolkmicko, Zalewo.

Jednak są też większe miasta, do których nie dojedziemy pociągiem. Mowa o pięciu miejscowościach, w których liczba mieszkańców wynosi od 10 tys. do 15 tys. osób. Aż trzy miasta powyżej 15 tys. mieszkańców nie posiadają połączeń kolejowych. Które? Odpowiedź znajdziecie w naszej galerii.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:
Nowy węzeł przesiadkowy w Warszawie. Z pociągu wprost do autobusu

To miasto czy wieś? Trudny quiz o Warmii i Mazurach. Niełatwo zdobyć komplet punktów!

Pytanie 1 z 25
Ryn to:
O wykluczeniu komunikacyjnym. [DROGOWSKAZY]
Drogowskazy