Trójstyk, punkt styku trzech granic państw, przeważnie oznakowany jest za pomocą specjalnych znaków granicznych, flag państwowych, obelisków. Państwami posiadającymi najwięcej trójstyków są Chiny (16) i Rosja (10). W Polsce mamy sześć takich miejsc. Jedno z nich jest szczególnie wyjątkowe. Łączą się tam bowiem nie tylko granice państw, ale także dwóch województw – podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Granica między tymi województwami uznana jest za jedną z najstarszych historycznych granic Europy.
Trójstyk granic Polski, Litwy i Rosji "Wisztyniec". Gdzie się znajduje?
Trójstyk granic Polski, Litwy i Rosji "Wisztyniec" znajduje się we wsi Bolcie przy trasie Żytkiejmy-Wiżajny. Miejsce to oznaczone zostało granitowym słupem granicznym z godłami trzech sąsiadujących państw i napisem w języku danego państwa.
Miejsce to od lat przyciągało rzesze turystów. Jednak od wiosny 2023 roku nie można podejść w bezpośrednie sąsiedztwo słupa. Został bowiem ogrodzony drutem ostrzowym tzw. concertiną w ramach stawiania zapory na całej polsko-rosyjskiej granicy.
Trójstyk można natomiast oglądać z utwardzonej ścieżki poznawczej pieszo-rowerowej, około 450 metrów od powiatowego parkingu. Po drodze, z tablic informacyjnych, można dowiedzieć się wielu ciekawostek o historii tego miejsca i przyrodniczych walorach otoczenia.
Lista trójstyków granic w Polsce
- Polska – Rosja – Litwa koło Bolci (gmina Wiżajny) i Wisztyńca (LT). Znak graniczny o nazwie "Wisztyniec"
- Polska – Litwa – Białoruś na rzece Marycha niedaleko Stanowiska, znak graniczny "Marycha", "Mara"
- Polska – Białoruś – Ukraina na Bugu pod Włodawą (Orchówek)
- Polska – Ukraina – Słowacja na szczycie Krzemieniec (ukr. Кременець, słow. Kremenec)
- Polska – Słowacja – Czechy, pomiędzy miejscowościami Jaworzynka (Trzycatek) [PL] – Czerne [SK] – Herczawa [CZ]
- Polska – Czechy – Niemcy, pomiędzy miejscowościami Porajów, Hrádek nad Nisou i Żytawa
Polecany artykuł: