To jezioro jest zapomniane przez olsztynian. Prawie nikt tam nie chodzi
Olsztyn, za sprawą m.in. jezior, jest bardzo atrakcyjnym miastem dla turystów. W stolicy Warmii i Mazur znajduje się aż 11 akwenów o łącznej powierzchni ponad 700 hektarów. Jest też sporo znacznie mniejszych oczek wodnych. Wiele z nich jest mniej znanych lub bardzo rzadko mieszkańcy je odwiedzają. Przykładem może być jezioro Siginek, Trackie, Żbik, czy Redykajny, a także mniejsze akweny, takie jak Jezioro Modrzewiowe, Mummel czy Sukiel. Z kolei sami olsztynianie na wypoczynek najchętniej wybierają duże jeziora, które posiadają rozbudowaną infrastrukturę i łatwo się do nich dostać. Przykładem może być Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel”, znajdujące się nad akwenem o tej samej nazwie, które oferuje wiele atrakcji, takich jak wodny plac zabaw, wypożyczalnie sprzętu sportowego czy lokale gastronomiczne. Mieszkańcy chętnie wypoczywają też nad Jeziorem Długim, gdzie jest wiele ścieżek pieszo-rowerowych, a krajobrazy zachwycają o każdej porze roku.
W mieście nie brakuje jezior, o których większość mieszkańców zapomniała, a niektórzy być może nawet o nich nigdy nie słyszeli. Jednym z takich akwenów jest Pereszkowo, które leży na terenie osiedla Podleśna.
Jezioro Pereszkowo ma słabo rozwiniętą linię brzegową. Leży tuż przy cmentarzu
Jezioro Pereszkowo leży przy samym cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej. Akwen jest niewielki, jego powierzchnia to 1,4 hektara. Średnia głębokość zbiornika wodnego to 2,2 m, a maksymalna – 4,5 m. Długość linii brzegowej wynosi 1000 metrów.
Dostać się do niego można dwiema bramkami. Jedna z nich znajduje się ogrodzeniu po prawej stronie od wejścia głównego przy ul. Poprzecznej. Trzeba przejść około 100 metrów i skręcić w alejkę w prawo, aby dostać się na drogę należącą do osoby prywatnej. Drugie wejście jest nieco dalej, także w ogrodzeniu po prawej stronie, i prowadzi na brzeg północno-zachodni. To właśnie z tego wejścia korzystają wędkarze, ale nie zaleca się łowienia tam ryb, bo akwen jest zanieczyszczony. W pobliżu Pereszkowa znajdują się ogródki działkowe. Ich właściciele lub najemcy czasami wypoczywają nad jeziora, mimo że jest ono porośnięte drzewami, a brzegi są wzniesione.
