To drugi pod względem wielkości maszt w Polsce. Nie zgadniesz, ile ma metrów
Olsztyński maszt radiowo-telewizyjny pełni funkcję radiowo-telewizyjnego centrum nadawczego. W 1967 r. wylano pod niego fundamenty, a montażem zajęła się firma Mostostal z Zabrza. Obiekt został oddany do użytku 14 lipca 1969 r. Zlokalizowany jest na osiedlu Pieczewo i stoi w bezpośrednim sąsiedztwie byłego poligonu wojskowego. Konstrukcja początkowo miała 330 metrów, ale kilka lat później dodano do niego anteny, dzięki czemu osiągnęła swoją aktualną wysokość. Konstrukcja podtrzymywana jest przez 15 odciągów wykonanych ze stalowych lin o średnicy 5 cm. Sam maszt służy tylko jako stelaż, do którego na różnych wysokościach są przymocowane nadajniki telewizyjne i radiowe.
Obecnie wysokość obiektu wynosi aż 356,5 metra, a jego masa to 260 ton. Od czasu zawalenia się masztu radiowego w Konstantynowie, do czego doszło 8 sierpnia 1991 r., olsztyński maszt jest drugim co do wysokości obiektem budowlanym w Polsce. Wyższy o dwa metry jest tylko maszt w Katowicach-Mysłowicach.
Te programy radiowe i telewizyjne są transmitowane dzięki masztowi
W latach 60. ubiegłego wieku w Olsztynie nadawany był szósty kanał, który można było odbierać w promieniu 40 km. Była to pierwsza telewizja w mieście. Stało się to możliwe dzięki pieniądzom pochodzącym ze Społecznego Komitetu Budowy Stacji Telewizyjnej w Olsztynie. Później, gdy stanęła już właściwa konstrukcja, kanały radiowo-telewizyjne można było odbierać w promieniu 80 km. Masz nazwano Stefan, a jego imię nadano na cześć Stefana Kamińskiego, przewodniczącego Społecznego Komitetu Budowy Stacji Telewizyjnej w Olsztynie.
Dzięki masztowi w stolicy Warmii i Mazur można odbierać takie kanały radiowo-telewizyjne jak: Radio Eska, Plus, Meloradio, Antyradio, kanały Polskiego Radia, RMF FM, Radio Olsztyn, Radio Maryja, programy TVP, TVN, TV4 czy Polsat.
To drugi pod względem wielkości maszt w Polsce. Nie uwierzysz, ile ma metrów [ZDJĘCIA]