Przerwanki leżą w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Osada istniała już w XIV wieku
Przerwanki położone są w północnej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, nad rzeką Sapiną, na północno–zachodnim brzegu jeziora Gołdopiwo, 16 km na południowy-wschód od Węgorzewa. Wieś jest malowniczo położona, w jej pobliżu znajdują się liczne jeziora: Pozezdrze, Wilkus, Brząs, Biała Kuta, Smolak, Mszar, Piecek, Głęboka Kuta i Krzywa Kuta. Miejscowość ma długą historię. Osada istniała już w XIV wieku, a dokładnie w 1544 r. Została lokowana w 1549 r. na 30 łanach, z których trzy zajął sołtys Andrzej Sikora z Wyłud. Początkowo wieś nazywano Spitzen Orthe, Spitzenorts, Spitzingen, a w XVII wieku – Przerwancken, Przerwanken. W 1572 roku osada otrzymała dodatkowe trzy łany nad pobliskim jeziorkiem. Wieś po kilku latach od lokacji była już zasiedlona 18 rodzinami chłopskimi.
- W 1710 roku na dżumę zmarła większość mieszkańców wsi (122 osoby). W połowie XIX wieku obszar wsi wynosił 22 łany. W 1858 roku Przerwanki były zamieszkane przez 293 osoby. W 1910 roku na rzece Sapinie przy jej ujściu z jeziora Gołdopiwo wybudowano śluzę, aby powstrzymać odpływ wód z jeziora, które miało pełnić funkcję zbiornika retencyjnego dla Kanału Mazurskiego – czytamy w Encyklopedii Warmii i Mazur.
We wsi istniała także szkoła, która powstała XVIII wieku. Jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku istniały tam cztery klasy.
Monumentalna śluza w Przerwankach powstała na początku XX wieku. To największa atrakcja wsi
Największą atrakcją wsi Przerwanki jest monumentalna śluza wodna na rzece Sapina, która powstała w 1910 r. w pobliżu jeziora Gołdapiwo. Jej powstanie związane było z budową Kanału Mazurskiego, leżące powyżej śluzy jezioro miało być zbiornikiem rezerwowego zasilania kanału w wodę, a śluza była elementem regulacyjnym. Jest jedyną w Polsce śluzą funkcjonującą na rzece niemającej statusu drogi wodnej nawet najniższej klasy: rzeka Sapina jest jedynie szlakiem żeglarskim, kończącym się na jeziorze Gołdapiwo (powyżej tego akwenu jest szlakiem tylko kajakowym). Możliwa jest zazwyczaj do pokonania dla jachtów o zanurzeniu rzędu nie większym niż pół metra, a przy tym objęta zakazem używania silników spalinowych. W związku z tym śluza należy do rzadko uczęszczanych, jest oddalona o ponad 20 km od szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Już wkrótce zabytkowa śluza w Przerwankach odzyska dawny blask. Modernizacji podane zostaną wrota górne i dolne. Prace planowane są ze względu na przeciekanie wody przez wrota spowodowane zmurszeniem drewna w nich użytego.
