Stawiguda najszybciej rosnącą gminą w Polsce. GUS podał nowe dane ze spisu powszechnego

i

Autor: stawiguda.pl Stawiguda najszybciej rosnącą gminą w Polsce. GUS podał nowe dane ze spisu powszechnego

Stawiguda najszybciej rosnącą gminą w Polsce. GUS podał nowe dane ze spisu powszechnego

2023-09-01 15:47

Główny Urząd Statystyczny przedstawił kolejne wyniki spisu powszechnego ludności w 2021 r., dzięki którym poznaliśmy istotne dane dotyczące województwa warmińsko-mazurskiego. Okazuje się, że Stawiguda została wskazana jako najszybciej rosnąca gmina w Polsce.

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań był prowadzony w poprzednim roku. Badanie przeprowadzane jest raz na dekadę. Na podstawie analizy zebranych danych przedstawiane są kolejne zmiany, jakie zachodzą w polskim społeczeństwie. – Ten spis to nie tylko zliczenie ludności, mieszkań i budynków – mówi prezes GUS, Dominik Rozkrut. – To podstawowe narzędzie, w oparciu o które konstruujemy wszystkie nasze badania. Jest okazją do odświeżenia naszej wiedzy na temat struktury społeczeństwa – dodaje.

Ilu mieszkańców ma Olsztyn?

Dzięki badaniom poznaliśmy istotne dane dotyczące m.in. stolicy Warmii i Mazur. W 2011 roku Olsztyn zamieszkiwało 174645 osób. W ciągu dekady ta liczba zmniejszyła się i wynosi 170225 mieszkańców, czyli stanowi 97,5 proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Jednocześnie to 0,4 proc. liczby ludności Polski.

W porównaniu do innych miast wojewódzkich Olsztyn plasuje się w połowie stawki, biorąc pod uwagę zmianę liczby mieszkańców. Spośród 18 miast wzrosty zanotowało osiem, m.in. Warszawa, Poznań, Gdańsk. Te, których liczba mieszkańców zmalała, to m.in. Katowice, Łódź, Szczecin czy Toruń. Więcej czytaj w artykule: Największe miasta w Polsce. GUS podał nowe dane. Na trzecim miejscu zmiana! [RANKING]

Stawiguda najszybciej rosnącą gminą w Polsce

Spośród podolsztyńskich gmin największy przyrost zanotowała Stawiguda - niemal 112 proc. Co ciekawe, Stawiguda została też wskazana jako najszybciej rosnąca gmina w Polsce. 

Olsztyn. Mistrz parkowania zatarasował cały chodnik