Podpisanie porozumienia przez Komendanta Wojewódzkiego i prezesa grupy ratowniczej Nadzieja

i

Autor: Patryk Grzybicki

Ratownicy z grupy "Nadzieja" pomogą olsztyńskim policjantom w poszukiwaniach osób zaginionych

2020-03-11 6:00

Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie podpisała porozumienie z Grupą Ratowniczą „Nadzieja”, które zakłada, że obie strony będą współdziałały i wspomagały się podczas działań poszukiwawczych za osobami zaginionymi.

W momencie gdy zaginie jakaś osoba, a okoliczności zaginięcia wskazują na to, że zdrowie i życie danej osoby może być poważnie zagrożone, to często jest bardzo mało czasu, żeby odnaleźć ją całą i zdrową. Właśnie z tego powodu ważne jest efektywne współdziałanie wszystkich osób zaangażowanych w działania poszukiwawcze. By sprawić jeszcze większą efektywność na Warmii i Mazurach, podpisane zostało porozumienie między Komendą Wojewódzką Policji w Olsztynie, a Grupą Ratowniczą „Nadzieja”.

Przede wszystkim chciałbym powiedzieć, że grupa ratownicza "Nadzieja" jest jedyną, można powiedzieć działającą ponad wojewódzko jednostką, która ma swój obszar działania na terenie północno-wschodniej Polski. Można powiedzieć, że ten zasadniczy cel, czyli śpieszenie z pomocą osobom zaginionym, potrzebującym jest tym najistotniejszym punktem, motywem naszego działania. Do tej pory chronimy naszymi działaniami województwo podlaskie, północną część województwa mazowieckiego i także można powiedzieć, że naturalnym terenem jeżeli idzie o naszą współprace i kierunek rozwoju jest województwo warmińsko-mazurskie. Dzisiaj podpisujemy porozumienie, które ona tak naprawdę tylko formalizuje nasze współdziałanie, gdyż jako ratownicy przybywaliśmy też na pomoc tutejszym policjantom z Warmii i Mazur. Ta nasza działalność, nasza współpraca ma swój pewien dorobek, także chcemy razem pracować dla bezpieczeństwa mieszkańców północno-wschodniej Polski. - mówił ksiądz Radosław Kubeł – prezes grupy ratowniczej „Nadzieja”.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie i ratownicy grupy Nadzieja

i

Autor: Patryk Grzybicki

Złożenie podpisów było tylko formalnością, ponieważ obie te instytucje współpracują już od pewnego czasu i jest to bardzo ważna współpraca. Policjanci bardzo często prowadzą działania poszukiwawcze przy wsparciu funkcjonariuszy innych służb. Jedną z nich jest właśnie Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom „Nadzieja”, która dysponuje wyszkolonymi specjalistami i specjalistycznym sprzętem.

Podpisanie porozumienia z grupą ratowniczą "Nadzieja" jest bardzo ważne. Tak jak mówił prezes grupy to już tylko formalność, bo współpracujemy. Każdy kolejny podmiot, który z nami współpracuje, jeśli chodzi o poszukiwania osób zaginionych, który nam pomaga jest istotny, ważny, a tym bardziej, że jest to wyspecjalizowany podmiot. Akurat w tej dziedzinie to są fachowcy, mają odpowiedni sprzęt, kwalifikacje, więc możemy się tylko cieszyć, że nasze działania w poszukiwaniach będą skuteczniejsze. - tłumaczył Tomasz Klimek – komendant wojewódzki. 

Ponadto od 2018 roku działa specjalna aplikacja „Senior Alert”, która ułatwia pomoc w odnalezieniu osób zaginionych, niekoniecznie starszych. Aplikacja powstała z inicjatywy grupy ratowniczej „Nadzieja" i jest do pobrania całkowicie za darmo. Policjanci Warmii i Mazur w ubiegłym roku przyjęli ponad 860 zgłoszeń dotyczących zaginięcia osoby. Ponad 360 z nich dotyczyło sytuacji, w których okoliczności zaginięcia wskazywały na to, że zdrowie i życie osoby zaginionej może być poważnie zagrożone. Ważny jest fakt, że większość tych osób została odnaleziona.

Sonda
Czy rząd PiS dobrze radzi sobie w walce z koronawirusem?
Koronawirus: lista szpitali