Ranking miast szczęśliwych. W tych metropoliach mieszkają najszczęśliwsi ludzie
W ostatnim czasie Fundacja Łódź opracowała nowy raport „Barometr Rozwoju Miast 2024”. W dokumencie napisano, że badanie to nawiązuje do idei Charlesa Montgomery’ego i opiera się na przekonaniu, że miejsca, w których mieszkamy, wpływają na nasze zdrowie i szczęście.
- Montgomery podkreśla znaczenie projektowania przestrzeni miejskich w taki sposób, aby sprzyjały interakcji społecznej, aktywności fizycznej i poczuciu przynależności. W jego koncepcji istotne są elementy takie jak dostępność przestrzeni publicznych, przyjazność dla pieszych i rowerzystów, zrównoważony transport oraz równowaga między życiem prywatnym a życiem społecznym. Tworzenie „miast szczęśliwych” wymaga integracji różnych dziedzin, takich jak architektura, urbanistyka, socjologia i ekonomia, aby stworzyć miejsca, które wspierają dobrostan wszystkich mieszkańców – czytamy w raporcie.
Wzięto pod uwagę takie aspekty jak rozwój miasta, poziom bogactwa, estetyka, atmosfera miejsca, poziom zaufania itp. Wykorzystana została metodyka pomiaru emocji i odczuwanych pozytywnych i negatywnych doświadczeń opracowana przez Instytut Gallupa. Opiera się ona na 10 głównych stwierdzeniach, z których pięć mierzy Indeksy Pozytywnych, a kolejnych pięć – Indeks Negatywnych Doświadczeń.
Z badania poziomu szczęścia odczuwalnego przez mieszkańców wynika, że najszczęśliwsze osoby mieszkają w Gdańsku. Na kolejnych miejscach znalazły się Wrocław oraz Kraków.
Na którym miejscu uplasował się Olsztyn?
Do najmniej szczęśliwych osób należą mieszkańcy Kielc. Nieco lepiej swoją sytuację oceniają łodzianie oraz gorzowianie. Na którym miejscu uplasował się Olsztyn? Stolica Warmii i Mazur wypadła blado na tle innych miast, choć i tak jest lepiej niż w Kielcach. Według oceny poziomu szczęścia odczuwanego przez mieszkańców, największe miasto województwa warmińsko-mazurskiego znalazło się na 16. lokacie. To oznacza, że Olsztyn wyprzedził tylko trzy najmniej szczęśliwe miasta: Kielce, Łódź i Gorzów Wielkopolski. Lepiej wypadły Bydgoszcz (15. miejsce), Lublin (14. lokata) czy Białystok (13. pozycja).
Przypomnijmy, że dziennikarze portalu Business Insider stworzyli ranking najlepszych miast do życia. Numerem jeden w zestawieniu okazał się Olsztyn.
- Pod względem dostępności mieszkań (relacja ceny do wynagrodzeń) ustępuje tylko Katowicom, a w poziomie bezpieczeństwa (najniższa przestępczość) lepiej wypada tylko Rzeszów. Olsztyn to miasto, gdzie jest względnie dobra jakość powietrza. W statystykach bezrobocia i zarobków ledwo, ale mieści się w pierwszej części tabeli. Największe niedostatki ma pod względem dostępności lekarzy – napisano w uzasadnieniu.
Czy wiesz, skąd wzięły się nazwy miast z Warmii i Mazur? Poznaj ich fascynującą historię