UWM utworzy ośrodek radiochirurgii mózgu, głowy i szyi

i

Autor: UWM Olsztyn

Przełom w walce z nowotworem. Olsztyn może stać się wiodącym ośrodkiem w Polsce

2020-07-14 9:18

Olsztyn może stać się wiodącym ośrodkiem w Polsce, pacjenci nie będą już musieli wyjeżdżać do innych krajów, żeby szukać najnowszych technik leczenia nowotworów. - mówi minister prof. Maksymowicz. A to wszystko dzięki dofinansowaniu, które UWM otrzymało na zakup specjalistycznego sprzętu do nieinwazyjnego usuwania nowotworów w obrębie mózgu, twarzoczaszki, szyi a także m.in. do leczenia padaczki lekoopornej i choroby Parkinsona.

UWM utworzy ośrodek radiochirurgii mózgu, głowy i szyi

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski otrzymał z ministerstwa nauki dodatkowe dofinansowanie w wysokości 18 mln zł w obligacjach skarbowych. Uczelnia chce przeznaczyć pieniądze na zakup unikatowego mikroakceleratora liniowego umożliwiającego prowadzenie precyzyjnych zabiegów chirurgicznych. Urządzenie szczególnie przydatne jest do nieinwazyjnego usuwania nowotworów w obrębie mózgu, twarzoczaszki, szyi a także m.in. do leczenia padaczki lekoopornej i choroby Parkinsona. Jest to krok do utworzenia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym ośrodka radiochirurgii mózgu głowy i szyi.

- Znaczenie badawcze tego urządzenia jest ogromne. Pozwala ono na prowadzenie badań naukowych na najwyższym światowy poziomie. Olsztyn może stać się wiodącym ośrodkiem w Polsce, pacjenci nie będą już musieli wyjeżdżać do innych krajów, żeby szukać najnowszych technik leczenia nowotworów. Nasze urządzenie będzie jednym z pierwszych w Polsce i Europie – podkreśla minister prof. Maksymowicz.

Policjanci reanimowali mężczyznę, który zasłabł w trakcie jazdy

Na czym polega leczenie nowoczesnym urządzeniem ZAP - X Gyroscopic Radiosurgery?

Urządzenie ZAP - X Gyroscopic Radiosurgery zmniejsza ryzyko powikłań w radiochirurgii. Dzięki zastosowaniu superprecyzyjnego mikroakceleratora liniowego cienki strumień promieniowania X trafia dokładnie w miejsce zaatakowane przez nowotwór w obrębie głowy lub szyi. Dodatkowo urządzenie monitorujące mierzy dawkę promieniowania i w razie potrzeby natychmiast wyłącza promieniowanie. Natomiast zintegrowany tomograf komputerowy w trakcie zabiegu, w czasie rzeczywistym monitoruje ułożenie wszystkich struktur i jeśli np. pacjent mimowolnie poruszy się, promieniowanie natychmiast się wyłącza.

- Pozyskanie tego urządzenia pozwoli nam utworzyć ośrodek unikalny nie tylko w Polsce, ale jeden z pierwszych tego typu na świecie. Będziemy mogli z submilimetrową precyzją usunąć ognisko raka, przerzut, zmiany powodujące lekooporną padaczkę, zlikwidować uporczywy ból przy niezwykle trudnych do leczenia neuralgiach nerwów czaszkowych – wyjaśnia prof. Sergiusz Nawrocki, prorektor ds. Collegium Medicum UWM. – Dodatkowo to urządzenie nie wymaga specjalnego budynku, bunkra z żelbetonu. Promieniowanie jest zatrzymywane dzięki osłonom wbudowanym w urządzenie. Personel medyczny jest bezpieczny - dodaje.

Pierwsza pomoc - czy wiesz, jak jej udzielić?

Pytanie 1 z 10
Wypadek samochodowy
wypadek samochodowy

Kiedy z nowych technik leczenia skorzystają pacjenci?

Proces budowania a montowania mikroakceleratora na terenie USK potrwa do roku. Urządzenie będzie współpracować z już istniejącymi klinikami. W pierwszym etapie ZAP posłuży do badań naukowych z wykorzystanie modeli zwierzęcych a następnie zacznie służyć pacjentom. Jak prognozuje prof. Nawrocki, pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z niego w 2022 r.

Posłuchaj, jakie działanie ma witamina B5. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.