Program Maluch Plus na prostszych zasadach. Co się zmieni?

i

Autor: Unsplash Program "Maluch Plus" na prostszych zasadach. Co się zmieni?

Program "Maluch Plus" na prostszych zasadach. Co się zmieni? Minister Maląg podała szczegóły

2022-11-30 10:23

Ministerstwo rodziny ogłosiło założenia nowej edycji programu "Maluch plus" dofinansowującego tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki nad dziećmi. Co się zmieni? O szczegółach przeczytasz w materiale poniżej.

Nowa edycja programu "Maluch plus"

Program Maluch Plus na kolejne lata trafił do konsultacji społecznych. W ramach programu powstają, są remontowane lub wyposażane żłobki, kluby dziecięce, a także tworzone są miejsca u dziennych opiekunów. W środę (30 listopada) podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny Marlena Maląg ogłosili szczegóły nowej edycji programu, podkreślając, że rodzice dzieci do lat trzech mogą liczyć na szczególne wsparcie państwa w opiece nad dziećmi, tak by mieli odpowiednie warunki, aby – jeśli tylko chcą – łączyć aktywność zawodową z rodzicielstwem.

– Chcemy, by każdy rodzic, nawet w najmniejszej gminie, gdy zdecyduje się na podjęcie wyzwań zawodowych, nie miał problemu ze znalezieniem nowoczesnego i przyjaznego miejsca, w którym jego dziecko będzie miało odpowiednią opiekę. Teraz wrzucamy szósty bieg i zdecydowanie zwiększamy finansowanie programu – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Program "Maluch Plus". Co się zmieni?

Dotychczas, program Maluch Plus funkcjonował w formule rocznej, teraz będzie miał długofalowy charakter. Jego budżet w ramach nowej edycji zaplanowano na 5,5 mld zł. Dzięki temu liczba miejsc dla najmłodszych dzieci zwiększy się w kraju o dodatkowe 102 tys. miejsc. Obecnie funkcjonuje 8 tys. żłobków i klubów dziecięcych, w których jest ok. 228 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. W 2015 roku było to niespełna 3 tys. placówek, które oferowały miejsca zaledwie 84 tys. miejsc dla dzieci.

Program kierowany jest przede wszystkim do gmin, a w drugiej kolejności do pozostałych podmiotów tworzących miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi. Pozwala nie tylko aktywizować zawodowo rodziców, ale także zwiększać zatrudnienie.

W nowej edycji programu gminy będą miały trzy lata na realizację zadania od ogłoszenia informacji o przyznaniu dofinansowania. Pieniądze będzie można przeznaczyć nie tylko na przebudowę, remont budynku lub dostosowanie pomieszczeń do potrzeb dzieci, ale także na zakup lub montaż wyposażenia. Samorządy na dofinansowanie do funkcjonowania już utworzonego miejsca dla najmłodszych otrzymywać będą przez trzy lata miesięcznie do 837 zł.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

D. Sośnierz kontra M. Szlinder: 500+ to za dużo czy za mało?