Awaria systemów sterowania ruchem i ograniczony dostęp do systemu informacji pasażerskiej – to niektóre skutki ataku hakerskiego na systemy informatyczne Zarządu Dróg Zieleni i Transportu. Ograniczeń jest więcej. Pasażerowie komunikacji miejskiej w Olsztynie, od niemal trzech tygodni nie mogą kupić biletów w biletomatach. Wiadomo, że poszczególne usługi mają być przywracane stopniowo. A co z zabezpieczeniem systemu przed kolejnymi atakami?
Jak ochronić system przed hakerami?
Pieniądze na ten cel już są. Trzy miliony złotych – pochodzą z Funduszu Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego. Środki te mogą być wydane m.in. na zakup sprzętu komputerowego, aplikacji czy skorzystanie z usług ekspertów. Olsztyn zawrze w tym celu umowę z NASK, Naukową Akademicką Siecią Komputerową, która jest operatorem pilotażowego programu.
Pozwoli nam to na zlecenie usług zewnętrznych, aby odtworzyć utracone bądź zaszyfrowane dane znajdujące się w naszych zasobach, pozyskanie wsparcia eksperckiego w zakresie systemów teleinformatycznych oraz pozyskanie niezbędnej infrastruktury, która na dzień dzisiejszy jest niedostępna - mówi dyrektor Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna, Paweł Witkowski.
Nowy sprzęt i oprogramowanie powinny być bardziej odporne na działania cyberprzestępców. Zgodę na wykorzystanie pieniędzy muszą wydać jeszcze olsztyńscy radni. W najbliższy piątek, 14 lipca odbędzie się w tej sprawie sesja rady miasta.
Polecany artykuł: