Szubienice zostaną zlikwidowane

i

Autor: UM Olsztyn "Szubienice" zostaną zlikwidowane

kultura

Olsztyńskie „szubienice” znikną z mapy miasta? Na to wygląda

2023-03-24 16:33

O olsztyńskich „szubienicach” cały czas głośno. Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz odwołał się do Ministra Kultury i Dziedzictwa od decyzji Wojewody Warmińsko-Mazurskiego narzucającej natychmiastową rozbiórkę pomnika – bezskutecznie.

Samorząd Olsztyna wystosował pismo do Ministra Kultury i Dziedzictwa o wstrzymanie decyzji Wojewody Warmińsko-Mazurskiego w sprawie rozbiórki Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej. Minister nie przychylił się do tej prośby. Prawdopodobnie kolejnym krokiem będzie odwołanie się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

- Dostarczono nam kosztorys na realizacje tych wszystkich prac. To jest prawie 2 miliony złotych, a myślę, że może to wynieść więcej. W tym dokumencie nie uwzględniono wjazdu ciężkiego sprzętu na Plac Dunikowskiego. Płyty granitowe, które tam leżą mogą ulec zniszczeniu i nie wiemy jakie to będą koszta – mówi Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

QUIZ. Quentin Tarantino i jego filmy. Pamiętacie te kultowe teksty?

Pytanie 1 z 10
Co zapowiada Marcellus Wallace w "Pulp Fiction", chcąc zemscić się na policjancie, który go upokorzył?

Kwestia kontrowersyjnego pomnika to już temat wszystkim znany. Zdania mieszkańców Olsztyna są podzielone w tej kwestii. Jedni uznają „szubienice” za relikt propagujący totalitaryzm, a inni dostrzegają w nim walor historyczny, który powinien edukować i być przestrogą.