Pomnik Mikoła Kopernika na Starym Mieście w Olsztynie.

i

Autor: Patryk Grzybicki

Olsztyn tradycyjnie świętuje 547. urodziny Mikołaja Kopernika [ZDJĘCIA]

2020-02-19 15:11

Jak co roku w olsztyńskim planetarium odbywają się obchody urodzin Mikołaja Kopernika. Wybitny astronom jest ważny dla naszego miasta, ponieważ w Olsztynie spędził część swojego życia oraz stworzył tu wiele swoich dzieł - m.in. najsłynniejszego "O obrotach sfer niebieskich".

Mikołaj Kopernik - polski astronom, autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich), które zaczął tworzyć przebywając w Olsztynie. Poza astronomią zajmował się także matematyką, prawem, ekonomią, był również lekarzem oraz tłumaczem. W olsztyńskim zamku do dziś zachowała się tablica, która służyła Kopernikowi do obserwacji pozornego ruchu słońca. Jest to jedyny, zachowany przyrząd astronomiczny, który możemy podziwiać w Olsztynie. Ciekawostką jest, że wykonanie tablicy, Kopernik zlecił od razu po przyjeździe do naszego miasta. Z czym był związany astronom w naszym mieście?

Astronom przyjechał do Olsztyna w listopadzie 1516 roku. Mamy to szczęście, że w olsztyńskim zamku zachował się jedyny, oryginalny, astronomiczny przyrząd Mikołaja Kopernika - tablica, która służyła mu do obserwacji pozornego ruchu słońca. Możemy mówić, że wszystko to co związane z Kopernikiem w naukowy sposób się zaczęło, bo tutaj zaczął pisać swoje słynne dzieło - "De revolutionibus...". Jako administrator dóbr kapituły miał też obowiązek zajmowania się sprawami gospodarczymi. W okolicach Olsztyna szukał zasadźców - ludzi, którzy obsadzali opuszczone gospodarstwa rolne, zawierał z nimi coś w rodzaju umowy, leasingu i kredytu hipotecznego. Kolejna rzecz to była taksa chlebowa. Kopernik uważał, że cena chleba powinna zależeć od ceny zboża i matematycznie wyliczał jak powinny kształtować się ceny. Kolejna, bardzo ważna rzecz to kwestia reformy monetarnej, ponieważ Kopernik zbierając podatki zobaczył, że wpływa do kasy kapituły licha moneta, czyli fałszywa, podrabiana i opisał w serii traktatów monetarnych, potrzebę reformy monety. Chodziło o to, że m.in. powinna być bita, przez jednego władcę. - mówi Sebastian Mierzyński z muzeum Warmii i Mazur.

Sebastian Mierzyński z muzeum Warmii i Mazur pod tablicą Mikołaja Kopernika.

i

Autor: Patryk Grzybicki

Tradycyjnie, od wielu lat w Olsztynie obchodzone są urodziny Mikołaja Kopernika. W olsztyńskim planetarium odbywają się różne wydarzenia, które przybliżają życie i dzieła astronoma. W tym roku, z okazji 547. urodzin, również przygotowano ciekawy program. Tradycyjnym punktem jest tort, który kroi osoba przebrana za Mikołaja Kopernika.

Jak co roku gościmy miejskie obchody urodzin Mikołaja Kopernika, który jest bardzo ważny dla Olsztyna. Między innymi w programie tych obchodów jest prezentacja dotycząca poszukiwań grobu astronoma, oprócz tego występ Andrzeja Brzozowskiego z Sax & Guitar Cafe, który wykona utwory pt. „Piosenki z kapelusza 20-lecia międzywojennego”. Tradycyjnie tort oraz otwarcie wystawy pt. "Copernicana - medale i książki z księgozbioru Pawła Sobotko".

Mówi Bartosz Bałdyga - kierownik działu astronomicznego w olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym.

Urodziny Mikołaja Kopernika, to również święto olsztyńskiego Planetarium, ponieważ wybudowano je w 500 rocznicę narodzin astronoma. Dlatego Planetarium w Olsztynie zawsze podkreśla, że Kopernik był ważną postacią, która wpisała się na zawsze w historię naszego miasta. Chociażby na ścianie, która znajduje się naprzeciwko wejścia do budynku znajduje się napis, który podkreśla, że Planetarium zostało otworzone w ramach rocznicy urodzin Kopernika. Wielokrotnie też, wspomina się astronoma w obserwatorium, a także z tarasu widokowego pokazuje się zamek, w którym Mikołaj Kopernik mieszkał.