Dziś o godzinie 16 w Planecie 11 rozpocznie się 13 edycja olsztyńskiego dyktanda. Z językiem polskim będą się zmagać dzieci w dwóch kategoriach. Pierwsza to dzieci do lat 9, druga 10-12. Tekst dyktanda „Dzieci wiedzą, co piszą!” przygotowała Milena Macul, natomiast czytać go będzie Iwona Bogdan. W czwartek 20 lutego o godzinie 18 rozpocznie się dyktando dla młodzieży od 13 roku życia oraz dorosłych. Wydarzenie po wielu edycjach zyskało ogromną popularność, co potwierdza liczba zainteresowanych i chętnych do sprawdzenia swoich umiejętności osób. Zdarzało się tak, że brakowało wolnych miejsc. Tekst "Buża Słuf" o tematyce kosmosu napisał w tym przypadku dr Leszek Błaszkiewicz - astronom z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Czytać uczestnikom będzie Marta Guściora – absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagielońskiego.
To już 13 edycja miejskiego dyktanda. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności. Mamy doświadczenie z poprzednich lat i wiemy, że jest to impreza na tyle popularna, że często brakuje miejsc, więc warto przyjść wcześniej. Tak naprawdę wystarczy trochę się przygotować, ale wydaje mi się, że warto przyjść i spróbować, bo można wyjść z ciekawymi nagrodami takimi jak czytniki e-booków, tablety, książki czy abonamenty do Planety 11. Mamy w tym roku taką nowość, bo podczas wydarzenia wystąpi teatr z krótkim spektaklem dotyczącym onomatopei. Przede wszystkim ważne jest to, żeby się sprawdzić, chcemy promować język polski, chcemy też dbać o to, żeby ludzie, czytelnicy, mieszkańcy Olsztyna starali się dbać o poprawność językową. - mówi Jacek Smółka - kierownik biblioteki multimedialnej „Planeta 11” w Olsztynie.
Dbanie o ortografię w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne i miejskie dyktando w Planecie 11 ma na celu to podkreślać. Szczególnie kiedy mamy ograniczony czas, spieszymy się, a nasza komunikacja odbywa się przez komunikatory, gdzie szybko coś klikamy i tych błędów pojawia się naprawdę wiele, powinniśmy zwracać większą uwagę na naszą pisownię.
Polecany artykuł:
Pojawianie się błędów widać coraz częściej nawet w książkach, gazetach, materiałach drukowanych, gdzie mam wrażenie, że kiedyś korekta była bardziej dokładna. My dyktando w Olsztynie będziemy zawsze organizować, żeby o poprawną pisownie i ortografię dbać, promować i nie zapominać, tym bardziej, że 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. - dodaje Jacek Smółka.
Warto więc przyjść i sprawdzić się pod względem ortografii. Przypominamy, że dziś w Planecie 11 od godziny 16 swoje zmagania rozpoczną dzieci do 12 roku życia, a jutro 20 lutego od godziny 18, swoją poprawną pisownią wykaże się młodzież, a także dorośli.
Polecany artykuł: