Ciekawostka

Olsztyn może pochwalić się największym kompleksem leśnym w Europie. Las Miejski zachwyca wiosną [ZDJĘCIA]

2024-05-04 14:30

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, Las Miejski w Olsztynie jest największym w Europie kompleksem leśnym położonym w granicach miasta. Jego obszar liczy łącznie ponad 1400 hektarów. Miejsce skrywa wiele atrakcyjnych miejsc, które przyciągają miłośników aktywnego wypoczynku. Zobacz, jak las pięknie prezentuje się wiosną!

Olsztyński Las Miejski jest największym kompleksem leśnym w Europie w obrębie miasta

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, olsztyński Las Miejski jest największym w Europie kompleksem leśnym w obrębie miasta.

- Olsztyński Las Miejski jest największym w Europie kompleksem leśnym położonym w granicach miasta. Dawniej stanowił źródło surowca do budowy domów, dziś należy do ulubionych miejsc aktywnego wypoczynku mieszkańców Olsztyna oraz daje schronienie licznym gatunkom roślin i zwierząt – czytamy na stronie visit.olsztyn.eu.

Jego teren to ponad 1400 hektarów, z czego główny kompleks liczy około 1100 hektarów. Jego rozmiary oraz zróżnicowanie terenu pod względem przyrodniczym i krajobrazowym sprawiają, że kompleks licznie odwiedzają miłośnicy turystyki, rekreacji i sportu. Przepływają tam rzeki Łyna i Wadąg, będące popularnymi szlakami kajakowymi. Jego tereny przecinają cztery znakowane piesze szlaki turystyczne (czerwony Kopernikowski, czarny, żółty, niebieski). Wytyczono tu także system tras rowerowych o różnym stopniu trudności, urządzono Bikepark Wąwóz, są też ścieżki biegowe, tory saneczkowe oraz przyrodnicze ścieżki edukacyjne.

W Lesie Miejskim działa strzelnica sportowa oraz dwa parki linowe, znajduje się też Stadion Leśny, który okres swojej świetności ma już za sobą. Uzupełnieniem infrastruktury są ławeczki i altanki, w których można zrobić sobie przerwę w wędrówce czy uprawianiu sportu.

W Lesie Miejskim można znaleźć rzadkie i chronione gatunki roślin i zwierząt

W olsztyńskim kompleksie leśnym występuje drzewostan mieszany, w którym dominuje sosna (około 80 proc.). Niektóre jej okazy mają ponad 140 lat. Poza tym licznie reprezentowane są: dąb, buk, klon, brzoza i świerk. Oprócz popularnych gatunków roślin i grzybów, można tu spotkać także wiele rzadkich i chronionych, m.in. sromotnik smrodliwy, sarniak dachówkowaty, siedzuń sosnowy, paprotka zwyczajna, zawilec wielkokwiatowy, wawrzynek wilczełyko, rosiczka okrągłolistna, turzyca strunowa, żłobnik koralowaty, wyblin jednolistny, kruszczyk błotny, torfowiec brunatny oraz widłaki. Liczne są także rośliny objęte ochroną częściową: kopytnik pospolity, przytulia wonna, kruszyna pospolita, konwalia majowa, kalina koralowa, porzeczka czarna, płonnik pospolity.

Najcenniejsze przyrodniczo obszary – obecne rezerwaty Mszar oraz Redykajny – objęto ochroną już na początku XX w. W obu występuje roślinność charakterystyczna dla torfowisk, są one również siedliskiem rzadko spotykanych gatunków płazów, np. rzekotki drzewnej. W Lesie Miejskim bogaty jest nie tylko świat płazów, ale także gadów i ptaków. Z większych ssaków można natknąć się zaś na: dziki, sarny, lisy, kuny leśne, jenoty, rzadziej na jelenie czy łosie. Nad Łyną i Wadągiem widoczne są ślady bytowaniu bobrów.

Olsztyński kompleks ma bogatą historię z czasów wczesnego średniowiecza, o czym świadczy zlokalizowane tam stanowisko archeologiczne. Własnością miasta tereny te stały się wraz z nadaniem Olsztynowi praw miejskich w 1353 r. Drugi rozległy kompleks leśny, otrzymany przez miasto w 1378 r., nosił nazwę Winduga, był na południe od Olsztyna, ale obecnie jest poza jego granicami.

Pierwotnie główną funkcją tych lasów było zaopatrywanie miasta i okolicy w drewno. Dopiero na początku XX w. Las Miejski stał się dla olsztynian terenem rekreacyjnym. Na jego obszarze powstał Dom Zdrojowy oraz park z restauracją, stadionem i strzelnicą. W 1907 r. wybudowano w nim sanatorium przeciwgruźlicze, obecnie jest to szpital pulmonologiczny.

Wiosną las w Olsztynie wygląda pięknie. Na drzewach są już pąki i niewielkie liście. Zakwitły także kwiaty. Podczas spaceru można również spotkać m.in. łabędzie, kaczki i inne ptaki oraz zwierzęta. Jak obecnie wygląda Las Miejski? Zobacz to w naszej poniższej galerii.

Muzeum Przyrody w Olsztynie. Poznajcie faunę oraz florę Warmii i Mazur

Olsztyn może pochwalić się największym kompleksem leśnym w Europie. Las Miejski zachwyca wiosną [ZDJĘCIA]