Olsztyna ma kolejnego Honorowego Obywatela. To lider zespołu Czerwony Tulipan

i

Autor: UM Olsztyn Stefan Brzozowski

Wydarzenia

Olsztyn ma nowego Honorowego Obywatela. To lider zespołu Czerwony Tulipan

2023-10-25 12:41

Podczas środowej (25 października) sesji Rady Miasta radni podjęli decyzję, że lider zespołu Czerwony Tulipan zyskał tytuł Honorowego Obywatela Olsztyna. Stefan Brzozowski, bo o nim mowa, obchodzi 51. rocznicę pracy artystycznej. To 30. osoba, która została odznaczona takim mianem. Szczegóły poniżej.

Olsztyn zyskał kolejnego Honorowego Obywatela. To Stefan Brzozowski

W środę podczas sesji Rady Miasta podjęto uchwałę, dzięki której miasto zyskało kolejnego Honorowego Obywatela. Jest to Stefan Brzozowski, który obchodzi 51. rocznicę pracy artystycznej i 38-lecie działalności w swoim najsłynniejszym zespole, jakim jest Czerwony Tulipan. Lider grupy to zasłużony i wielokrotnie nagradzany artysta.

- Na dorobek artystyczny Stefana Brzozowskiego składają się dziesiątki piosenek, a także muzyka do spektakli teatralnych - mówi dyrektor Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna, Gabriela Konarzewska. - Mieszkańcy Olsztyna doskonale znają jego twórczość kompozytorską, która była m.in. tematem prac naukowych. W wielu utworach i w licznych wypowiedziach publicznych artysta zawsze podkreśla swoje związki z naszym miastem, czego wyrazem może być choćby piosenka „Olsztyn kocham”, czyli nieformalny hymn mieszkańców naszego miasta.

Stefan Brzozowski – kim jest?

Stefan Brzozowski urodził się 20 czerwca 1950 r. w Olsztynie jako syn Ireny i Stefana Brzozowskich. W roku 1970 ukończył olsztyńskie Technikum Samochodowe, jednak już podczas nauki w szkole ujawniła się jego pasja do muzyki. Dowodem było zaangażowanie się w latach 1963-72 w działalność artystyczną harcerskiego zespołu „Krusyna”. Twórczość kompozytorska i wykonawcza muzyka związana jest z tzw. piosenką literacką, a utwory jego autorstwa weszły do kanonu poezji śpiewanej.

W roku 1972, będąc studentem Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Olsztynie, związał się z Teatrzykiem Piosenki Nie Zawsze Poetyckiej „Niebo” jako wokalista, gitarzysta i kompozytor. W krótkim czasie zespół „Niebo”, funkcjonujący w końcu lat 70. także pod nazwa „Ex Niebo”, stał się jednym z kultowych reprezentantów kultury studenckiej i laureatem Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie i Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej „FAMA” w Świnoujściu. Piosenka „A jednak po nas coś zostanie”, do której muzykę skomponował Stefan Brzozowski, była też motywem przewodnim jednego z koncertów opolskiego Festiwalu Polskiej Piosenki w 1980 r. W tym samym roku olsztyński Teatr im. Jaracza wystawił oratorium „Pieśń o drodze” do tekstu Jerzego Ignaciuka i z muzyką Stefana Brzozowskiego, nawiązujące do buntu społecznego i rodzącego się wówczas ruchu „Solidarności”. Stan wojenny przerwał dalszą działalność zespołu.

Na początku lat 80. olsztyński artysta związał się z zespołem „Kaczki z Nowej Paczki”, a od 1985 r. jest założycielem, liderem i kompozytorem zespołu Czerwony Tulipan. W tym okresie zespól nagrał 14 płyt, został także nagrodzony na Ogólnopolskich Spotkaniach Estradowych OSET w Rzeszowie oraz Targach Estradowych w Łodzi.

Za twórczość kompozytorską i wykonawczą Stefan Brzozowski został uhonorowany:

  • Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, przyznaną 2 maja 1987 r. przez ministra kultury i sztuki,
  • Srebrnym Krzyżem Zasługi, przyznanym 15 grudnia 2000 r. przez prezydenta RP,
  • Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznanym 19 października 2005 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego,
  • Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym 19 marca 2012 r. przez prezydenta RP.

Po odebraniu aktu nadania honorowego obywatelstwa przez Stefana Brzozowskiego Olsztyn będzie mieć 30 osób z takim tytułem.

Dni Olsztyna 2023. Rękodzieło, tradycyjne jedzenie i tłumy zwiedzających

Jedno z najstarszych kin na świecie jest w Olsztynie. Tak wyglądało dawniej