Nowi honorowi obywatele Olsztyna
Olsztyńscy radni nadali tytuł honorowej obywatelki Olsztyna Irenie Telesz-Burczyk podczas sesji w połowie grudnia 2020 r. Z kolei dr Jerzy Sikorski dołączył do tego grona pod koniec kwietnia bieżącego roku.
- To niezwykły zaszczyt móc powitań państwa pośród honorowych obywateli naszego miasta – powiedział podczas uroczystości prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Nie ulega wątpliwości, że mamy wspaniałych mieszkańców. Państwa życie i działalność są godne najwyższego uznania i naśladowania.
Kim jest Irena Telesz-Burczyk?
Irena Telesz-Burczyk urodziła się w 1940 r. w Podrośli koło Wołkowyska (obecnie tereny należą do Białorusi). Od 1975 r. jest aktorką Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Była wielokrotnie nagradzania za dokonania artystyczne. W 1980 r. została wiceprzewodniczącą Solidarności w regionie Warmii i Mazur, a pod koniec lat 80. przewodniczyła komisji kultury przy Komitecie Obywatelskim. Została uhonorowana za szczególne zasługi na rzecz krzewienia i popularyzacji kultury w Olsztynie.
- Wiem, że Olsztyn to moje miejsce na ziemi - wyjaśniła Irena Telesz-Burczyk. - Bardzo dziękuję za to niezwykłe wyróżnienie.
Kim jest dr Jerzy Sikorski?
Dr Jerzy Sikorski urodził się w 1935 r. w Wilnie. W 1963 r. został pracownikiem naukowym Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, a w latach 1970-1983 był dyrektorem tej instytucji. W latach 1983-1987 był kierownikiem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Jest najbardziej znanym polskim popularyzatorem postaci Mikołaja Kopernika. Jego najbardziej znane książki to „Mikołaj Kopernik na Warmii”, „Dzieje Warmii i Mazur w zarysie”, „Prywatne życie Mikołaja Kopernika” i „Galopem przez stulecia. Olsztyn 1353-2003”. Jego wieloletnie badania doprowadziły do odnalezienia grobu Mikołaja Kopernika.
- Nie spodziewałem się, że to wydarzenie może być dla mnie tak wzruszające - przyznał w salach kopernikowskich dr Jerzy Sikorski. - Dziękuję władzom miasta oraz moim przyjaciołom.
Obecnie Olsztyn ma 29. honorowych obywateli.