Województwo warmińsko-mazurskie to kopalnia skarbów. Dopiero co informowaliśmy o wydobyciu pod Olsztynem nagiego miecza grunwaldzkiego z pełnym osprzętem, a już przychodzimy z kolejną dobrą wiadomością. Tym razem w powiecie nowomiejskim na terenie gminy Biskupiec odnaleziony został skarb denarów karolińskich. - Z ogłoszeniem tej bardzo dobrej wiadomości czekaliśmy od kilku miesięcy. W listopadzie 2020 r. rozpoczęliśmy badania wielokulturowego stanowiska archeologicznego na terenie gm. Biskupiec. Ich efektem jest odkrycie pierwszego na terenie naszego kraju skarbu denarów karolińskich, znaleziska wyjątkowego w skali Europy Środkowej i Wschodniej. Zespół liczy aktualnie 118 monet i ich fragmentów, denarów cesarza Ludwika Pobożnego (814-840) i króla Karola Łysego (840-877) - podaje Muzeum w Ostródzie.
Niebawem zabytki mają zostać poddane szczegółowym analizom. Zanim to jednak nastąpi, Muzeum w Ostródzie planuje przygotować ich prezentację podczas ostródzkiej Nocy Muzeów. Będzie połączona z komentarzem kierownika badań - Łukasza Szczepańskiego, archeologa z Muzeum w Ostródzie.
- W tym miejscu pragniemy podziękować przedstawicielom Stowarzyszenia Detektorystycznego "Gryf" - odkrywcom i zaangażowanym w jego badania wolontariuszom. To oni po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zlokalizowali nowo odkryte stanowisko i niezwłocznie powiadomili o tym odpowiednie służby - czytamy na profilu facebookowym muzeum.