Rejestr pomników przyrody w Olsztynie się rozszerza. Wpisano kolejne drzewa
Do rejestru mogą trafić twory szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej. Powinny też odznaczać się indywidualnymi cechami, które wyróżniają je wśród innych. W Olsztynie lista pomników przyrody się rozszerzyła o kolejne dziesięć drzew.
- Spośród tych drzew większość, bo aż siedem, to dęby szypułkowe - mówi dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna, Ewa Łukasik-Błażejewicz. - Poza tym tę formę ochrony zastosowaliśmy wobec dwóch lip i jesionu. Drzewa wpisane do rejestru zlokalizowane są w pobliżu ul. Radiowej, na Tracku oraz na trenie kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Te drzewa zostały wpisane do rejestru pomników przyrody w Olsztynie
Olsztyński rejestr pomników przyrody się powiększył o drzewa zlokalizowane na skraju lasu miejskiego. Najmłodsze z drzew ma około 180 lat, a najstarsze ponad 300. Kolejne rosną na terenie uniwersyteckim. Drzewa są zdrowymi egzemplarzami, cennymi ze względów przyrodniczych, krajobrazowych, naukowych, historycznych i kulturowych. Ostatnie z listy to trzy pomniki, które znajdują się na terenie historycznego majątku Track i stanowią pozostałość zabytkowego parku. Mimo sędziwego wieku i licznych uszkodzeń, odznaczają się dobrą żywotnością. Na listę trafiły:
- 5 dębów przy ul. Radiowej. Mieszkańcy wnioskowali o nadanie trzem z nich imion: Fryderyk (obwód pnia 392 cm), Stanisław (352 cm) i Feliks (271 cm);
- Dąb przy ul. Nowaka (wjazd do Parku Pozorty);
- Dąb przy ul. Oczapowskiego, za budynkiem nr 5;
- Lipa na Tracku – 560 cm;
- Lipa na Tracku – 570 cm;
- Jesion na Tracku – 331 cm.
Obecnie w rejestrze pomników przyrody Olsztyna znajdują się 92 twory przyrody. To głównie drzewa zarówno pojedyncze, jak i grupy drzew lub aleje, a także głazy narzutowe zlokalizowane przy ul. Mazowieckiego.
Ostatnio lista ta była rozszerzana w 2017 r. Przygotowywanych jest 15 następnych obiektów, które wkrótce mogą trafić do rejestru.
Pod Olsztynem powstanie nowe miejsce rekreacji. Tak będzie wyglądało [WIZUALIZACJE]