Noc spadających gwiazd w październiku 2023. Kiedy oglądać Drakonidy i Orionidy?

i

Autor: pexels.com Noc spadających gwiazd w październiku 2023. Kiedy oglądać Drakonidy i Orionidy?

ciekawostka

Noc spadających gwiazd w październiku 2023. Kiedy oglądać Drakonidy i Orionidy?

2023-10-19 14:08

Chociaż lato już się skończyło, to noce spadających gwiazd wciąż trwają. W październiku można wypatrywać dwóch rojów – Drakonidów i Oriondów. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo ich częstotliwość jest mniejsza niż sierpniowych Perseidów. Kiedy w październiku będzie można oglądać spadające gwiazdy? Szczegóły w artykule poniżej.

W ciągu roku są takie momenty, kiedy spadających gwiazd jest więcej. Takich momentem jest sierpień, kiedy mamy do czynienia z najbardziej znanym rojem meteorów – Perseidami. Jednak w październiku miłośnicy takich zjawisk też nie będą się nudzić. Już niebawem na niebie będzie można podziwiać rój Drakonidów i Oriondów. – Październikowe noce to już noce czarne. W czerwcu, lipcu słońce chowało się płytko pod horyzontem. Teraz noce są znacznie ciemniejsze, dlatego można zobaczyć nawet te najsłabsze meteory – zachęca astronom Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu.

Noc spadających gwiazd w październiku 2023. Kiedy oglądać rój Drakonidów i Orionidy?

Drakonidów będzie można wypatrywać już od 6 do 10 października, jednak maksimum następuje 8 dnia tego miesiąca. Ich źródłem jest kometa Giacobini-Zinnera, odkryta w 1900 roku i ponownie w 1913 roku, nazwana na cześć odkrywców.

– Szaleństwa jednak nie będzie – zastrzega ekspert. – Rój Drakonidów daje mniej więcej 10 meteorów w ciągu godziny przy idealnych warunkach, czyli jeśli wyjedziemy za miasto, niebo będzie bardzo czarne, nie będzie chmur, a radiant, czyli miejsce, z którego "wylatują" meteory, będzie wysoko nad horyzontem – zaznacza.

Dla porównania Perseidy to około 100 meteorów na godzinę. Szukając Drakonidów, warto patrzeć nad północny horyzont. Tam między Wielkim Wozem a Małym Wozem wije się gwiazdozbiór Smoka (łac. Draco), któremu Drakonidy zawdzięczają nazwę i z którego zdają się rozchodzić.

Drakonidy można obserwować praktycznie całą noc. Choć w porównaniu do Perseidów jest ich mniej, to pocieszeniem może być fakt, że mkną nieco wolniej. Perseidy osiągają prędkość 60 km/s, a Drakonidy 20 km/s. Dzięki czemu mniej cierpliwi mają większą szansę na zauważenie październikowej "spadającej gwiazdy".

Kolejną okazją do obserwacji będą Orionidy (ich radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona), których źródłem jest słynna kometa Halleya, zidentyfikowana już na początku XVIII wieku. Orionidy są aktywne już od 2 października aż do pierwszych dni listopada, ale maksimum przypada na noc z 21 na 22 października. W przypadku tego roju można liczyć na obserwację średnio 20 meteorów na godzinę i najlepiej wypatrywać ich po północy.

Punkt widokowy nad jeziorem Święcajty. Zapiera dech w piersiach! [ZDJĘCIA]

Czym jest zorza polarna?