Noc Duchów w Olsztynie 2024. Wyjątkowy festyn kultury słowiańskiej już w weekend!

i

Autor: pexels.com

wydarzenia

Noc Duchów w Olsztynie 2024. Wyjątkowy festiwal kultury słowiańskiej już w weekend!

2024-11-15 12:48

Lubicie kulturę i tradycje słowiańskie? Już w najbliższą sobotę (16 listopada) w Olsztynie odbędzie się ciekawe wydarzenie nawiązujące do dawnych zwyczajów naszych przodków – festiwal słowiański "Noc Duchów". W programie szereg fantastycznych atrakcji.

Noc Duchów to wyjątkowy festyn kultury słowiańskiej, który zaprasza uczestników do poznania starodawnych tradycji i obrzędów. Wszystko to przy nowoczesnej i widowiskowej oprawie w atmosferze doskonałej zabawy - przy rozgrzewającym nas wielkim ognisku, z gorącymi napojami i tradycyjnym jadłem. Wydarzenie przeniesie uczestników w świat dawnych wierzeń i pozwoli odkryć tajemnice słowiańskiego obrzędu Dziadów i poznać lepiej kulturę naszych przodków.

Fantastyczne wydarzenie, które tak naprawdę zrodziło się w naszych sercach jako wydarzenie charytatywne. Chcieliśmy zrobić coś małego, coś o historii słowiańskiej, o kulturze słowiańskiej. Okazało się ogrom organizacji, Teatr Kloszart, Stowarzyszenie w Kręgu, czyli miłośnicy kultury słowiańskiej, wojowie z drużyny Białozór i wiele wiele innych organizacji włącza się w to, żeby to zrobić. I jak widać, zapotrzebowanie na to jest ogromne, bo zbliżamy się do wyczerpania jakichkolwiek możliwości pomieszczenia ludzi tam – opowiadają redakcji olsztyn.eska.pl organizatorzy Nocy Duchów.

Noc Duchów 2024 odbędzie się w sobotę, 16 listopada o godz. 16.00 w Nice Bay WakePark przy ul. Miłej 3 nad jeziorem Ukiel w Olsztynie.

Noc Duchów w Olsztynie 2024. Program wydarzenia

  • Spektakl "Dziady" – Premierowe przedstawienie Teatru Kloszart, będące teatralną inscenizacją starosłowiańskiego rytuału Dziadów. Sztuka ta będzie próbą skłonienia do refleksji nad cienką granicą między światami życia i śmierci. Będzie też stanowić doskonałe preludium do rozpoczęcia hucznej biesiady po uprzednim oddaniu należnej czci naszym zmarłym przodkom.
  • Walki wojów – Widowiskowe starcia na miecze, prezentowane przez Drużynę Wojów Bolesławowych Białozór, w tradycyjnych średniowiecznych strojach.
  • Tradycyjne zabawy średniowieczne – W tym Kręgle Wikingów i Bieg Woja, które zapewnią rozrywkę zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
  • Opowieść "Spotkanie z Przodkami" – Marcin Piątkowski - Kapłan i Żerca Rodzimowierczy, oraz współzałożyciel stowarzyszenia rodzimowierców "W Kręgu", przedstawi zwyczaje Słowian. Opowie też jakie znaczenie oraz miejsce w ich kulturze miały Dziady - czyli pierwowzór dzisiejszego święta zmarłych.
  • Muzyka na bębnach – Klimatyczne rytmy bębnów, które wprowadzą uczestników w nastrój zabawy w starym, biesiadnym stylu.
  • Biesiada przy ognisku – Tradycyjne jedzenie, gorące napoje, w tym oryginalny "Grzaniec Welesa", oraz wspólne tańce i zabawa przy ognisku.
  • Taniec z ogniem – Widowiskowy pokaz tańca z ogniem, który rozświetli festyn i doda mistycznej i rozrywkowej atmosfery wydarzeniu.
  • Stragany z rękodziełem – Stoiska z rękodziełem lokalnych artystów i rzemieślników, gdzie każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Cel charytatywny Nocy Duchów

Cały dochód z festynu Noc Duchów zostanie przeznaczony na wsparcie największej w województwie Wigilii dla Osób Samotnych, organizowanej przez Fundację Człowiek Dobro oraz Fundację Wolne Miejsce w Olsztynie. Dzięki wsparciu uczestników wiele samotnych osób będzie mogło przeżyć święta w ciepłej, pełnej wspólnoty atmosferze.

Dzieci do 10. roku, osoby po 70. roku życia, oraz niepełnosprawni życia mają wstęp bezpłatny bez konieczności kupowania biletu.

Bilety na festyn są dostępne do nabycia na stronie internetowej: www.nocduchow.pl

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:
Posłuchaj: Oskar Biedrzyński rozmawia z organizatorami pierwszej odsłony olsztyńskiego festiwalu "Noc Duchów"

Niezwykłe zamki na Warmii i Mazurach. Te perełki warto zobaczyć!

Quiz z mitologii słowiańskiej. Sprawdź, jak dobrze znasz wierzenia Słowian. Bijemy brawo już za 6 na 10
Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Topienie Marzanny to popularny zwyczaj związany z pierwszym dniem wiosny. A czego boginią była Marzanna?
Mecz Polska – Izrael w Olsztynie. Hala Urania zapełniona kibicami po brzegi