Najmniejsza wieś? Na Warmii i Mazurach mamy takie dwie. Mieszka w nich po jednej osobie

i

Autor: Freepik

ciekawostki

Najmniejsza wieś? Na Warmii i Mazurach mamy takie dwie. Mieszka w nich po jednej osobie

2024-07-12 9:31

Która wieś w województwie warmińsko-mazurskim jest najmniejsza? Jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę ludności, należy wymienić nie jedną, a dwie wsie. Obydwie zamieszkuje bowiem tylko jedna osoba. To wieś Talpity położona w powiecie elbląskim oraz wieś Wilki mieszcząca się w powiecie braniewskim.

W województwie warmińsko-mazurskim mamy ponad dwa tysiące wsi. Największą pod względem liczby ludności jest Bartąg położony w powiecie olsztyńskim. Według danych GUS z 2021 roku zamieszkiwało tam 4 298 osób, czyli więcej niż obecnie niejedno polskie miasto. Istnieje jednak też wiele wsi, które można uznać za opuszczone. W niektórych nie spotkamy bowiem żywej duszy, w innych natomiast mieszka tylko jedna lub kilka osób.

Najmniejszymi wsiami na Warmii i Mazurach są Talpity oraz Wilki. Obydwie zamieszkiwane są tylko przez jedną osobę. Talpity to wieś, która lokalnie nazwana jest także Tolpitami. Znajdziemy ją w gminie Pasłęk w powiecie elbląskim. Według danych z 2021 roku zamieszkiwana ma być przez jednego mężczyznę. Z kolei we wsi Wilki mieszczącej się w gminie Braniewo w powiecie braniewskim mieszkać ma jedna kobieta.

Niewiele więcej osób mieszka również we wsi Ostry Kamień w gminie Orneta w powiecie lidzbarskim czy Rydzewie położonym w gminie Ełk w powiecie ełckim. Według najnowszych dostępnych danych obydwie wsie mają tylko trzech mieszkańców.

Najmniejsze miasta na Warmii i Mazurach. Tu mieszka teraz najmniej osób. Nowy ranking

Które z tych miast leżą na Warmii i Mazurach? Ten quiz jest tylko pozornie prosty. 10/20 to wyzwanie!

Pytanie 1 z 20
Czy Ostrołęka to miasto leżące w woj. warmińsko-mazurskim?
Święto Muzyki 2024 w Olsztynie. Stare Miasto opanowali miłośnicy tańca i śpiewu
Listen on Spreaker.