Ciekawostka

Na tym osiedlu w Olsztynie mieszka najwięcej ludzi. W latach 70. ubiegłego wieku było odrębną wsią

2025-04-24 14:41

W Olsztynie mamy 23 osiedla. Niektóre z nich są wyjątkowo odpowiednie dla rodzin z dziećmi, co nie dziwi, że są chętnie wybierane właśnie przez tych mieszkańców miasta. Osiedlem, na którym mieszka najwięcej osób są Jaroty. Co ciekawe, ta część miasta nie ma wcale największej powierzchni. Ile obecnie osób zdecydowało się tam zamieszkać? Szczegóły poniżej.

Na Jarotach mieszka najwięcej osób. Co je wyróżnia?

Stolica Warmii i Mazur podzielona jest na 23 osiedla. Przypomnijmy, że najmłodszym z nich jest osiedle Generałów, które powstało w 2007 r. Największą gęstość zaludnienia ma Zatorze, które zarazem ma najmniejszą powierzchnię. Natomiast największym osiedlem Olsztyna jest osiedle Podleśna położone tuż przy północnej granicy miasta. Nie jest jednak ono zamieszkane przez największą liczbę osób.

Najwięcej olsztynian mieszka na Jarotach, które są nie tylko świetnie skomunikowane z pozostałą częścią miasta, ale także można znaleźć tam wiele ważnych instytucji. Są przedszkola, szkoły, instytucje kultury, kościoły, są też domy i centra handlowe, gdzie znajdują się popularne sklepy spożywcze, przemysłowe czy modowe. Na Jarotach działa publiczna przychodnia lekarska oraz kilka niepublicznych gabinetów specjalistycznych (m.in. gabinety stomatologiczne, ortopedyczne czy ginekologiczne). Istnieje również szereg aptek. Przy granicy osiedla można wybrać się na spacery po lesie, nie brakuje też terenów zielonych. Nie dziwi więc fakt, że ta część miasta cieszy się ogromną popularnością mieszkańców. Zwłaszcza, że powstają kolejne budynki mieszkalne. Ratusz podesłał nam najnowsze dane dotyczące mieszkańców Jarot. Wynika z nich, że mieszka tam (stan na marzec 2025 r.):

  • na pobyt stały – 23 999 osób;
  • na pobyt czasowy – 199 osób;
  • czasowy i stały poza gminą – 185 osób.

To oznacza, że łącznie to osiedle zamieszkują 24 383 osoby. Powierzchnia osiedla wynosi zaledwie 2,87 km kwadratowego. Warto jednak zaznaczyć, że Jaroty są chętnie wybierane przez studentów, którzy często nie posiadają zameldowania w Olsztynie. Wszystkie te elementy sprawiają, że największa „sypialnia” miasta wciąż się rozrasta w kierunku południowym i zachodnim.

Jaroty w latach 70. XX wieku były odrębną wsią. Miejscowość ma długą historię

Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że Jaroty jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku stanowiły odrębną wieś. Była to jedna z najstarszych miejscowości, która powstała w ramach kolonizacji południowej Warmii w XIV wieku. Wieś została lokowana przez kapitułę warmińską 25 marca 1342 r. Miejscowość w pierwszych latach po II wojnie światowej zamieszkiwali głównie rdzenni Warmiacy, którzy posługiwali się gwarą warmińską.

Ciągły rozwój urbanistyczny Olsztyna, który nastąpił pod koniec lat 70. XX wieku, sprawił, że w 1977 roku część sołectwa Jaroty (713 ha) włączono do granic administracyjnych Olsztyna. W 1988 roku do granic miasta włączono pozostałą część wsi (232,38 ha). Poza granicami stolicy Warmii i Mazur, w obrębie gminy Stawiguda, pozostała jedynie dawna kolonia wsi, obecnie stanowiąca samodzielne sołectwo, również o nazwie Jaroty. W 2007 roku dokonano podziału osiedla. Z dotychczasowego obszaru wyodrębniono Osiedle Generałów, wcześniej nie posiadające własnej rady i administracyjnie podlegające Jarotom.

Olsztyn Radio ESKA Google News
W Olsztynie otwarto magazyny samoobsługowe. To pierwsze takie miejsce w regionie