Ciekawostka

To najmłodsze osiedle Olsztyna. Ma tylko 17 lat. Wcześniej były tam pola i łąki [ZDJĘCIA]

2024-12-13 14:57

W Olsztynie obecnie znajdują się 23 osiedla, które traktowane są jak dzielnice w innych większych miastach. Nie każdy jednak wie, że najmłodsze z nich ma zaledwie 17 lat i powstało z podziału inne, większego osiedla. Początkowo stały tam głównie 4-piętrowe bloki, w których mieszkali pracownicy zakładu opon samochodowych. Szczegóły poniżej.

To najmłodsze osiedle w Olsztynie. Ma zaledwie 17 lat

Osiedle Generałów, nieoficjalnie nazywane także Hamburgiem, jest najmłodszym osiedlem Olsztyna. Ma zaledwie 17 lat, powstało w 2007 r. na skutek podziału osiedla Jaroty. Stanowi sypialnię miasta. Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku nastąpił rozwój urbanistyczny Olsztyna w kierunku Jarot. W latach 80. i 90., w okolicach dawnej wsi, rozrosła się największa pod względem liczby mieszkańców olsztyńska dzielnica mieszkaniowa, czyli wspomniane Jaroty. Złożone są głównie z szeregu blokowisk, która ciągle powiększają się w kierunku południowym i zachodnim.

17 lat temu z tego obszaru wyodrębniono Osiedle Generałów, wcześniej stanowiące osiedle nie posiadające własnej rady i administracyjnie podlegające Jarotom. Jeszcze kilkanaście lat temu na terenach, na których obecnie znajdują się nowe bloki i domy, znajdowały się łąki i pola.

Osiedle to jest położone w południowej części Olsztyna, graniczy z osiedlami Jaroty, Kortowo i Brzeziny. Na początku lat 90. znajdowały się tam głównie 4-piętrowe bloki, w których mieszkali przeważnie pracownicy Olsztyńskiego Zakładu Opon Samochodowych, czyli obecnej firmy Michelin. Generałów ciągle się rozrasta, dlatego nie dziwi fakt, że coraz pojawiają się tam nowe bloki mieszkalne, a także domy jednorodzinne.

Główną ulicą osiedla jest ul. Wilczyńskiego, łącząca je z sąsiednimi Jarotami. Od ul. Wilczyńskiego odbiegają mniejsze uliczki: Hallera i Kutrzeby, które w dalszym ciągu z pozostałymi uliczkami tworzą sieć międzyosiedlowych dróg. Z Osiedla Generałów do centrum Olsztyna dostać się można aleją Sikorskiego. Z osiedla prowadzi także ul. Bartąska, będąca drogą wyjazdową na Bartąg. Częścią administracyjną tej części miasta jest Kolonia Jaroty. Obejmuje środkową część osiedla w zabudowie zagrodowej. W ostatnich latach jest tu obserwowany znaczny wzrost domów w zabudowie szeregowej oraz domków jednorodzinnych.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:

Domy handlowe, przedszkole i szkoła tańca Iwony Pavlović

Można powiedzieć, że osoby, które mieszkają na Osiedlu Generałów mają tam wszystko, czego tylko potrzebują. Przez ciągłe rozrastanie się dzielnicy, powstały tam domy handlowe, liczne sklepy ogólnospożywcze, przedszkole, urząd pocztowy, apteki, niepubliczne zakłady zdrowia, pizzerie, salony fryzjerskie, a także siedziba Spółdzielni Mieszkaniowej Kormoran. Znajdują się tam również tereny rekreacyjne z boiskami do koszykówki, piłki nożnej i tenisa stołowego, a nawet szkoła tańca Iwony Pavlović.

Osiedle Generałów jest także bardzo dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta, w tym ze Śródmieściem. Znajduje się tam jedna pętla autobusowa. Przez teren osiedla przebiegają trasy sześciu linii dziennych oraz jednej nocnej: 117, 121, 126, 131, 136, 141 oraz N01, a nieopodal również trasy linii tramwajowych 1, 2 oraz autobusowych 127 i 130.

Olsztyn ma jedną z najpiękniejszych bibliotek w Polsce. Przypomina kosmiczną przestrzeń
Największe, najmniejsze, najbardziej zaludnione. Jak dobrze znasz osiedla Olsztyna? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
Które osiedle jest największe pod względem powierzchni?