Spis treści
- Majówka 2025. Co warto zobaczyć na Warmii i Mazurach?
- Nie tylko woda i Kopernik. Te muzea, wsie i miasta trzeba zobaczyć na własne oczy
- Majówka z dziećmi. Co warto zobaczyć podczas rodzinnego wypadu?
Majówka 2025. Co warto zobaczyć na Warmii i Mazurach?
Wiosna w tym roku przyszła wyjątkowo wcześnie, bo wysokimi temperaturami można było się już cieszyć w marcu oraz kwietniu. Jednak to długo wyczekiwana przez wielu Polaków majówka rozpoczyna sezon letni na Warmii i Mazurach. W tym roku majówkowy długi weekend rozpocznie się w czwartek, a zakończy w niedzielę (1-4 maja). Oczywiście wypoczynek można sobie wydłużyć, biorąc dodatkowe dni urlopu. Jednak wycieczki krajoznawcze warto zaplanować z wyprzedzeniem. Co warto robić w tym czasie na Warmii i Mazurach?
- Widzimy zainteresowanie coraz większe związane z wypoczynkiem u nas w regionie, osób, które przyjeżdżają, ale też osób, które chciałyby coś zrobić, a mieszkają w Olsztynie. A mamy tych atrakcji dosyć sporo. Zacznijmy od aktywności związanej z wodą, której mamy przecież dookoła siebie mnóstwo, czyli spływy kajakowe. Majówka jest to ten czas, kiedy ruszają wypożyczalnie kajaków, kiedy możemy rozpocząć prawdziwą przygodę z kajakami. Mamy niedaleko siebie rzekę Łynę, mamy niedaleko siebie Szlak Krutyni, do którego przecież przyjeżdżają osoby z całej Europy, można by powiedzieć też i że z całego świata. Także mamy te perełki, które warto zobaczyć, na których warto aktywnie spędzić czas – powiedział w rozmowie z reporterem Radia Eska Olsztyn Kamil Kopyść, przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Olsztynie.
Jednak ci, którzy nie lubią wypoczynku nad wodą, także nie będą się nudzić. W województwie warmińsko-mazurskim nie brakuje pięknych miast i miasteczek, które skrywają wiele urzekających atrakcji turystycznych.
- Jeżeli ktoś nie lubi wody, może ktoś nie czuje się pewnie w kajaku, warto skorzystać z tego, co oferuje nasz region. A przecież nasz region to przede wszystkim postać Mikołaja Kopernika. Mikołaja Kopernika, o którym powinniśmy mówić, cieszyć się, że mamy go, żeby ten Toruń nam go nie odebrał. No to jeżeli mówimy o Mikołaju Koperniku, niedaleko przecież od nas Frombork. Piękne miejsce, malownicze miejsce, w którym możemy spędzić cały dzień, korzystając z oferty muzealnej Wzgórza Katedralnego, korzystając z bazy, czy to noclegowej, czy też z bogatej oferty restauracji. Frombork, taka perełka naszej Warmii. Jeżeli mówimy o zwiedzaniu, to Święta Lipka, Wilczy Szaniec. Mamy taką ciekawą ofertę. 3 maja zapraszamy na wycieczkę z przewodnikiem PTTK. Pojedziemy właśnie do wspomnianej Świętej Lipki, pojedziemy do Krzyżackiego Zamku w Kętrzynie. Tam bardzo fajna nowa wystawa, pokazująca aspekty związane z Kętrzynem i ten znany Wilczy Szaniec – wymienił przewodnik PTTK.

Nie tylko woda i Kopernik. Te muzea, wsie i miasta trzeba zobaczyć na własne oczy
Nasz region może pochwalić się bogatą historią, dlatego nie brakuje tu wyjątkowych miejsc, w tym muzeów.
- Niedawno otwarte Muzeum w Morągu, Muzeum Prus Górnych. Bardzo dobra ekspozycja, bardzo czytelna ekspozycja. Jak jesteśmy w Morągu, mamy przecież piękne jezioro Narie niedaleko. Kanał Elbląski, do którego możemy pojechać. Jest naprawdę wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić, bo te miejsca też się zmieniają, dostosowują swoją ofertę do turystyki – zachęcił Kamil Kopyść.
Przewodnik z Olsztyna poleca odwiedzenie również miejsc nieoczywistych, takich jak malownicze wsie, które potrafią zachwycić architekturą, ale też miasta, które są rzadziej odwiedzane przez turystów, mimo że także są piękne.
- PTTK prowadzi taką formę wyjazdów do miejsc nieoczywistych. Mamy taki cykl wycieczek, które się nazywają „Do granic Warmii i Mazur”, podczas których zwiedzamy właśnie miejsca mniej znane, mniej odwiedzane, na granicy Warmii. Mamy wiele takich aspektów, chociażby Braniewo. Braniewo, do którego nie trafia wcale bardzo dużo turystów, a możemy tam spędzić cały dzień. Nowa Pasłęka, Stara Pasłęka, zaraz obok Braniewa. Piękna, ciekawa oferta, Kolej Nadzalewowa obok Fromborka. Teraz już bardziej rozpoznawalna, ale też warto skorzystać. Wokół Olsztyna też mamy wiele ciekawych miejsc. Orzechowo, mamy kościoły, mamy zabytki, moglibyśmy naprawdę bardzo dużo tych rzeczy wymieniać – stwierdził Kopyść.
Olsztyński przewodnik zwrócił także uwagę, że Mazury są rozpoznawalne jako przyrodniczy obszar, dlatego turyści stawiają przede wszystkim na kajaki, żaglówki, sporty wodne. Na Warmii z kolei, oprócz wodnego wypoczynku, można zobaczyć zamki związane z biskupem warmińskim Mikołajem Kopernikiem czy z Kapitułą Warmińską. Dodatkowo muzea zmieniają swoje ekspozycje i co jakiś czas można zobaczyć nowe eksponaty.
Majówka z dziećmi. Co warto zobaczyć podczas rodzinnego wypadu?
Majówkowe wyjazdy to również świetna okazja do tego, aby rodzinnie spędzić ten czas. Nasz region obfituje w rozrywki dla rodzin z dziećmi. Gdzie warto się wyprać z pociechami, aby się nie nudziły? Z pomocą przychodzą muzea, a także sami przewodnicy PTTK.
- Muzea dostosowują swoją ofertę dla dzieci. Warto popatrzeć na strony internetowe, kiedy są organizowane ciekawe wydarzenia. Oczywiście nadchodząca Noc Muzeów w maju, ale czy dzieci mogą się dobrze bawić? No dzieci mogą się oczywiście dobrze bawić w kajakach. Dzieci mogą się dobrze bawić w obszarach miejskich, bo te obszary miejskie dzisiaj są dostosowywane właśnie do zwiedzających, tak żeby dzieci też mogły korzystać z tego. Warto też zaplanować formę wypoczynku razem z przewodnikiem PTTK. Oni też są otwarci na uwagi. Każda wycieczka, nawet do tego miejsca samego, jest inna. Każda wycieczka może być dostosowana do wieku uczestników, do wiadomości, które chcą pozyskać i każde miejsce można pokazać w różny sposób – podsumował nasz rozmówca.